Türkiye, Birleşmiş Devletler Topluluğu’na girdi

Üye ülkeleri içinde ticareti ve yatırımı kolaylaştırmak ve geliştirmek için kurulan CWEIC, ABD’dan Afrika’ya ve Asya’ya pek oldukca ülkeyi kapsıyor. Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Hindistan, Cenup Afrika, Ruanda, Kamerun, Tanzanya, Gana, Nijerya ve Zambiya benzer biçimde ülkelerin üye olduğu Commonwealth Enterprise and Investment Council – CWEIC’in Türkiye’den ilk ve tek üyesi olan CNR yöneticileri geçtiğimiz hafta İngiltere’deydi. CWEIC Başkanı Lord Marland tarafınca hususi olarak çağrı edilen CNR Tüm ortaklık, Türkiye için oldukca ciddi bir anlaşmaya imza attı. Yerli ve yabancı markalar, CNR Tüm ortaklık’in pazarlama ve ticari hizmetleri aracılığı ile CWEIC’in internasyonal ilişki ağını kullanarak küresel alıcılarla buluşacak.

CNR Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları İlhan Erem ve Serhan Erem’in de Danışma Kurulu’na davetli olduğu CWEIC üyeliği hakkında, Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem ile konuştuk.

-CWEIC’e üyeliğiniz iyi mi gerçekleşti?

CWEIC, İngiliz Milletler Topluluğuna bağlı 56 Commonwealth üye ülkesinde ticareti ve yatırımı kolaylaştırmak için İngiliz Milletler Topluluğu Hükümet Başkanlarının resmi yetkisine haiz, ticari, kar amacı gütmeyen bir müessese.

CWEIC, bu yıl Ruanda’nın başkenti Kigali’de bir toplantı gerçekleştirmiş oldu. Bu toplantıya birçok devlet başkanı ile beraber CNR Tüm ortaklık de davetli olarak katıldı. Toplantı esnasında Ruanda ve tüm Afrika’yı kapsayacak şekilde fuarlar düzenlememiz önerildi. Üyeliğe de gene aynı görüşmede çağrı edildik. Yurt dışı yatırımlarımız ve iş birliklerimizin yanı sıra Ruanda’da düzenlediğimiz fuarlar bizlere referans oldu. Ruanda’daki toplantı oldukça verimli geçti. Mühim görüşmeler gerçekleştirdik.

Üye olduktan sonrasında ilk toplantımıza İngiltere’de katıldık. Geçtiğimiz hafta Londra Belediye Başkanı’nın resmi konutu Mansion House’da gerçekleşti. Bu toplantıya CNR Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları İlhan Erem ve Serhan Erem ile beraber iştirak ettik ve oldukça verimli geçti. Arkasından, CWEIC Başkanı Lord Marland’ın hususi davetlisi olarak, Lordlar Kamarası’nda verilen akşam yemeğine katıldım.

-Lordlar Kamarası’ndaki davetten birazcık daha bahseder misiniz?

Bir tek 15 kişilik seçkin bir davetli listesinin olduğu oldukca hususi bir yemekti. Lord Marland tarafınca, Lordlar Kamarası’nda gerçekleşen bir akşam yemeğiydi. Üç ülkeden bakan ve oldukca uluslu şirketlerin Yönetim Kurulu Başkanları vardı. Mühim ikili görüşmelerin de gerçekleştiği bu yemekte geleceğe dönük ciddi iş teklifleri aldık. Gelen teklifler üstüne söz mevzusu ülkelerde yeni fuarlar ve yatırımlar hayata geçirmeyi planlıyoruz. CWEIC üyeliğimiz CNR Tüm ortaklık’in yurtdışı yatırımlarının hızlanarak devam etmesine katkıda bulunacak.

-CWEIC üyeliğinin Türkiye için önemi nedir?

CWEIC, oldukca ciddi kuruluşların üye olduğu bir topluluk. Bu sistem, üye ülkeler ve temsilci kuruluşları içinde ticareti ilişkileri geliştirme olanağı sunuyor. Şu demek oluyor ki üye ülkelerin gereksinimleri gene kendi içindeki üyeler üstünden sağlanıyor. Tecim yapacağımız ülkeler içinde Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Hindistan, Cenup Afrika, Ruanda, Kamerun benzer biçimde oldukca sayıda ülke bulunuyor. Burada CNR Tüm ortaklık’in görevi oldukca mühim. Şundan dolayı üye ülkelerin oldukca mühim bir kısmını Afrika kıtası oluşturuyor. Kıta bilinmiş olduğu suretiyle yüzde 85 oranında dışa bağımlı bir ekonomiye haiz. Dolayısıyla oldukca sayıda ürün ve hizmeti öteki ülkelerden sağlıyorlar. Bu organizasyona üye olmamız, bilhassa Afrika kıtasının tekstil, mobilya, besin, ziraat, ayakkabı benzer biçimde gereksinim duyduğu ürünlerin ülkemizden temin edilmesinin önünü açıyor.

-CNR’ın tam olarak görevi ne olacak?

İngiliz Milletler Topluluğu Girişim ve Yatırım Konseyi’nde (CWEIC’de) Toplam 56 üye ülke bulunuyor. Dünyanın en itibarlı finansal ve yatırım kuruluşları bu oluşumun içinde. Ticari bağların kuvvetlenmesi, yeni ve kalıcı ihracat kanallarının kurulması açısından benzeri olmayan bir fırsat ve benzersiz bir business network oluşturacak. Bilhassa üye ülkelere ihracat yapmak isteyen Türk firmalar, bizim üzerimizden bu ihracatı gerçekleştirebilecek. Biz, bu platform aracılığı ile CWEIC üye ülkelerinin kurumsal ve {özel sektör} alıcılarını ulusal markalarımız ve glabol üreticilerle bir araya getireceğiz. Gerçekleşecek B2B iş görüşmeleri, sürdürülebilir yatırım olarak ülkemizin kazanımı olacak.

Yoruma kapalı.