Türkiye’nin en hızlı metro hattında depo sahası açıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Küçükçekmece’de yapımı tamamlanan Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı Depo Sahası açılışına katıldı.

Küçükçekmece, Başakşehir, Arnavutköy, Eyüpsultan, Kağıthane, Şişli ve Beşiktaş İlçelerine hizmet edecek olan Halkalı–Başakşehir- Arnavutköy -İstanbul Havalimanı kağıthane-Beşiktaş Metro Hattı çalışmalarında incelemede de bulunan Bakan Adil Karaismailoğlu depo sahası açılışında yapmış olduğu konuşmada, 31,5 kilometre uzunluğundaki Halkalı-Başakşehir Arnavutköy İstanbul Havalimanı Metrosunun 2018 senesinde yapımına başlandığını aktardı.

Halkalı-İstanbul Havalimanı metro hattında, Marmaray, Halkalı, Olimpiyatköy, Kayaşehir, Fenertepe, Arnavutköy-1, Arnavutköy-2 ve havalimanı Kargo olmak suretiyle 8 istasyonun bulunduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, saatte 120 kilometre hıza haiz Türkiye’nin en süratli metrosunun inşa edildiğini kaydetti.

DİĞER METROLARLA ENTEGRE OLACAK

İstanbul Havalimanı metro hattının işetmeye alınmasıyla Arnavutköy- Beşiktaş arası gezi süresi 36 dakika, Başakşehir (Metrokent) – Kağıthane arası gezi süresi 48 dakika, Küçükçekmece – Kemerburgaz arası gezi süresi 50 dakika olacağını belirten Karaismailoğlu, “Halkalı – İstanbul Havalimanı Metro hattı, mevcut ve yapımı devam eden hatlarla da entegre olacak. Gayrettepe – İstanbul Havalimanı ile bütünleşik olarak, Yenikapı – Hacıosman Metrosu ile Gayrettepe’de, Süratli Tren ile İstanbul Havalimanı’nda, Sultangazi–Arnavutköy Hattı ile Fenertepe’de, Kirazlı–Metrokent–Kayaşehir Metrosu ile Kayaşehir’de, Bakırköy–Kirazlı-Olimpiyatköy Metrosu ile Olimpiyatköy’de, Mahmutbey-Esenyurt Metro Projesi ile Halkalı Stadı’nda, Kirazlı-Halkalı Metrosu ve Marmaray ile Halkalı’da entegrasyon sağlıyacağız” dedi.

‘TÜNEL İMALATLARINDA YÜZDE 100 İLERLEME SAĞLANDI’

Küçükçekmece Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro inşaatında gece-gündüz çalışıldığını ifade eden Bakan, “Gelinen nokta itibariyle projede 8 TBM çalıştırıldı. TBM kazısı ile yapılacak toplam 56 bin 95 metrelik ana hat tünellerinin tamamı tamamlandı ve TBM tünel imalatlarında yüzde 100 ilerleme sağlandı. Projedeki tüm istasyonlarımız NATM Tünel şeklinde açıldı. Tüm istasyonlarda, makas yapılarında ve servis istasyonlarında bugüne dek toplamda 15 bin 908 metre NATM tüneli kazısı tamamlanarak NATM tünel imalatlarında yüzde 100 ilerleme sağlandı. Böylelikle proje kapsamında, TBM tüneli ve NATM tüneli olmak suretiyle toplam 72 bin 3 metre tünel inşaatını tamamladık. Hat üst yapısı, inşaat elektromekanik ve sinyalizasyon emekleri büyük bir hızla devam ediyor. Proje kapsamında bugün itibariyle nihai betonarme kaplamaların yüzde 90’ını tamamladık. Elektrik, mekanik ve sinyalizasyon emekleri tüm işlere paralel olarak devam ediyor. Proje genel ilerlemesinde yüzde 87 seviyesine ulaştık” diye konuştu.

‘İSTANBUL’A HİZMET EDECEK KOMPLEKS BİR TESİSİ İSTANBUL’A KAZANDIRDIK’

Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı Projesi kapsamında Gayrettepe-kağıthane Havalimanı Projesi ile ortak kullanılacak 124 bin metrekarelik 176 Vasıta kapasiteli Depo Sahası ve Imalathane Binası tasarım ve imalat işlerinin de tamamladığını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Gelecek günlerde açılışını hayata geçirmeye hazırlandığımız Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Projesi ile hattın devamı durumunda olan İstanbul Havalimanı Halkalı Metro Projesinin 1’inci etabı olan İstanbul Havalimanı Depo Sahası arasındaki 9 bin 200 metrelik proje kesimi de devreye alınarak işletmeye sunulacak. Vasıta yıkama, onarım, bakım, yedek parça üniteleri, personel eğitim mahalleri, tren parklanma alanları bulunan tesiste aynı anda 12 tren setine bakım ve onarım yapılabilecek. Depo sahasıyla beraber işletmeyi yürütecek personelin kullanacağı ofisler, toplantı salonları, teknik odalar ve öteki destek tesisler ile İstanbul’a hizmet edecek karmaşık bir tesisi İstanbul’a kazandırdık. Sinyalizasyon sisteminin kurulumunu da burada yaparak İstanbul Havalimanı Metro hatlarının denetim merkezi fonksiyonunu da verdiğimiz depo tesisi, bununla birlikte İstanbul Havalimanı metrolarının beyni olacak” şeklinde konuştu.

Halkalı-İstanbul Havalimanı metro hattıyla ile beraber yapımı devam eden projeler bittiğinde İstanbul’un 366 kilometre metro ağına haiz olacağının altını çizen Balan Karaismailoğlu, “İmalat süreçlerini tamamladığımız sinyalizasyon sertifika süreci devam eden Kağıthane- İstanbul Havalimanı, gelecek günlerde açıyoruz. Sonrasında Başakşehir- çam ve sakura kent hastanesi Kayaşehir, metro hattını, Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem Projesini, Gayrettepe-Kağıthane,metro hattını, Bakırköy-Kirazlı Metro Hatları ve Altunizade Çamlıca metro hattı çalışmalarını da tamamlayacağız” diye konuştu.

‘MOTORU YERLİ ÜRETİM OLAN METRO TRENLERİ İSTANBUL’A HİZMET VERECEK’

Bakanlık tarafınca oluşturulan uzman heyetin 300’den fazla yerli üreticiyle teker teker görüştüğünü ve araçların iyi mi yerlileştirileceğine çalıştıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu şu detayları aktardı: “Küçükçekmece Halkalı-İstanbul Havalimanı projemiz de dünyanın en örneksiz ve saygı duyulan şehir içi raylı sistem projelerinden biri olarak yapıt fırtınamız içinde yerini alacak. Bu projede hizmet edecek araçlar yüzde 60 yerli üretim şartını sağlayacak. İlk kere bu projede, motoru yerli olarak üretilmiş metro trenleri İstanbul’da hizmet verecekler. İlk kere yerli ve ulusal imkânlarla, Bakanlığımızca desteklenen bir proje ile Aselsan tarafınca geliştirilen sinyalizasyon sistemi metro hattımızda kullanılacak.”

‘HALKA HİZMET YOLUNDAN BİZİ 20 YILDIR AYIRAMADILAR’

20 senedir halka hizmet yolundan ayrılmadıklarını aktaran Bakan Karaismailoğlu, “Başkaları kilometrelerce söz üretir, millete bir yararları dokunmaz. Hepimiz işimize bakar, yollar, köprüler, havalimanları inşa eder, milletimize aş, iş sunar; hayatına konfor katarız. Bizi kendileriyle karıştırmasınlar, 20 senedir bizi hizmet yolundan çıkaramadılar, oyalayamadılar. Bundan sonrasında asla yapamazlar. Bizim yüreğimizde millet aşkı var. Gözümüz Türkiye Yüzyılı’nda, gençlerimize sunacağımız aydınlık gelecektedir! 20 senedir neyin sözünü verdiysek yaptık. Fazlaca şükür, milletimiz de bizlerden teveccühünü esirgemedi. Yaptığımız işler, ülkemize kazandırdığımız başarılar, milletimiz için gurur deposu oldu. Sadece, hepimiz ülkesi adına sevinmeyi, devletinin, milletinin çıkarını sahiplenmeyi maalesef beceremiyor. İstanbullu hemşerilerimiz, temel atmama, yatırım yapmama etkinlikleri, yerine, Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı şeklinde yeni ve kendilerine yarar sağlayacak projeleri yakından takip ediyorlar. Şimdi bu karalama kampanyaları yapanların birbirleriyle koltuk savaşına girdiklerini görüyoruz. Kendi ikballerinden başka bir şey düşünmeyen, milleti devamlı bir vasıta olarak kullanmaya çalışanların durumu ibretliktir. Hepimiz 2053 hedeflerimiz için canla başla çalışmaya devam ediyoruz. İstanbul ulaşım ana planı, İstanbul’un bin 100 kilometre metro hattına ihtiyacı bulunduğunu gösteriyor. İstanbul’un her köşesine raylı sistemi eriştirmek için Bakanlık olarak çalışıyoruz” dedi.

Yoruma kapalı.