Uyuşturucunun yıkıcı sonuçları ankette ortaya çıktı

Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu Suçuyla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından 2018 yılında hayata geçirilen narkolog projesi kapsamında uyuşturucu suçundan yargılanan kişilere uygulanmak üzere 77 soruluk anket hazırlanmıştır. Bu nedenle, soruşturma sonucunda uyuşturucu talebi, madde kullanımı, bağımlılık, tedavi ve rehabilitasyon alanlarında yaşanan suçlar ve sorunlarla mücadelenin daha güçlü ve etkin bir şekilde sağlanmasını istedik. Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkanlığı tarafından 2022 yılında uyuşturucu suçlarından yargılanan 278.882 şüpheliden 31.506’sına ve 81 ilin narkotik birimlerinde çalışan 325 çalışana ulaştırılan “Narkolog Projesi Analiz Raporu”nda toplandı.

BEKARLAR DAHA FAZLA İLAÇ YAPIYOR

Uyuşturucu kullanmaya ilk başladıkları zamandaki medeni durum değerlendirildiğinde, bekar kişilerin hedef alınma olasılığının daha yüksek olduğu görüldü. Bunlardan %86’sı ilk kez uyuşturucu kullandığında bekar olduğunu, %12’si evli olduğunu, %1,4’ü boşandığını ve %0,1’i eşinin öldüğünü söyledi.

İLAÇ, TÜTÜN VE ALKOL ÇAĞI ÇEVRİMİÇİ

Uyuşturucu kullanmaya başlama yaşı, dünya ortalama, medyan veya tekrarlayan yaş değerlerine göre hesaplanır. 2022 yılında ilaca başlama yaşı 21 olup, en riskli dönem 15-24 yaş grubu olarak belirlendi. Ayrıca uyuşturucuya başlamadan önce tütün kullanma oranı da %81’dir. Ortalama tütüne başlama yaşı 16 idi. Benzer şekilde alkol kullanım oranı %36 ve ortanca alkole başlama yaşı 18’dir.

İLAÇ İLE KANAMYA İLE BAŞLANGIÇ

Uyuşturucuda denenen ilk maddeye bakıldığında bunun Türkiye’de ve dünyanın geri kalanında %49 esrarla başladığını söyledi. Esrarı metamfetamin, eroin, sentetik uyuşturucular ve bonsai izledi. Esrar kullanmaya başlayan 5 kişiden 3’ünün daha sonra farklı maddeler kullanmaya başladığı tespit edildi. Bu, esrarın daha sert uyuşturuculara geçiş için bir basamak olarak kullanılması olarak değerlendirilmiştir.

İLAÇLAR MERAKLI OLDUĞU KANITLANMIŞTIR

İlacın ilk olarak nasıl elde edildiği sorulduğunda ise %75 oranında “arkadaşlarımdan veya yakın çevremden” yanıtı verildi. Uyuşturucuya başlama nedeni %32 merak, %13 arkadaş ısrarı, %22 taklitçilik, %13 kişisel sorunlar, %8 aile sorunları ve %8 eğlenmek veya uyuşturucu kullanmaya çalışmaktır. Madde bağımlılığı nedeniyle tedavi olmak isteyip istemedikleri sorulduğunda, insanların %35’i tedavi olmak istediğini, %10’u tedavi olmak istemediğini ve %1,8’i tedavinin işe yaramayacağını düşündüğünü söyledi.

UYUŞTURUCU KULLANIMI KİŞİNİN SOSYAL HAYATINI SONLANDIRIR

Uyuşturucu kullananların %76’sı uyuşturucu kullanımı sonucunda aile ve %15’i arkadaşlarıyla ilişkilerinin bozulduğunu belirtmiştir. Bu kişilerin %3’ü çevreleri tarafından yalnız bırakıldığını, %3’ü işten atıldığını veya işte sorun yaşadığını, %0,3’ü okuldan atıldığını ve %0,9’u fiziksel şiddete maruz kaldığını belirtmiştir.

Yoruma kapalı.