Yazar Yaşar Kaplan için Almanya’da cenaze namazı kılındı

Yaşar Kaplan, dün Almanya’da tedavi görmüş olduğu hastanede vefat etmişti. Kaplan için bugün Köln Fatih Cami’sinde cenaze namazı kılındı. Kaplan’ın cenaze namazını kıldıran IGMG Genel Başkan Yardımcısı Celil Yalınkılıç yapmış olduğu açıklamada, “Gurbette ölen kıymetli bir yazar kardeşimizdi. Tanrı rahmet eylesin. 1980 ve 1990’lı yıllarda çıkarmış olduğu dergiler, yazmış olduğu yazılar ve kitaplarıyla Türkiye’deki Müslüman gençlerin üstünde fazlaca ciddi tesiri, tesiri, yetişmesinde büyük emeği olmuş olan büyük mütefekkir yazarımızdandır” dedi.

Kaplan’ın darbe dönemlerinde tavizsiz tutumu ile tanındığına dikkat çeken Yalınkılıç, “28 Şubat sürecinde göstermiş olduğu dirayet sebebiyle de mahkum edildi. Uzun senelerden beri gurbette hicret yaşamı yaşamış olduğu hastalıklar çekti, büyük acılar yaşadı ve sonucunda emanetini Rabbine gurbette teslim etti. Ikimiz de bugün Müslümanlar olarak kardeşlik vazifemizi yerine getirmiş olduk cenabı Tanrı kendisine rahmet eylesin taksiratını affetsin mekanı aden olsun” dedi.

Cenaze namazına Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Turhan Kaya, Internasyonal Demokratlar Birliği’nin (UID) eski Genel Başkanı Süleyman Çelik, Ulusal Görüş genel merkez çalışanları, sivil cemiyet kuruluşları ve üyeleri katıldı.

Cenaze namazının peşinden Ankara’ya uğurlanan Kaplan’ın cenazesi yarın Ankara Hacı Bayram Veli Camisi’nde kılınacak namazın peşinden Taceddin Dergahı Haziresi’ne defnedilmesi planlanıyor.

Yoruma kapalı.