Zonguldak’ta gıda zehirlenmesi! 118 öğrenci hastanelik oldu

Edinilen bilgiye bakılırsa, Çaycuma ilçesinde taşımalı eğitimle tahsil gören öğrencilere yiyecek hizmeti doğrultusunda bugün tavuklu pilav, makarna ve salata yemeği verildi. Öğrenciler yiyecek yedikten birkaç saat sonrasında mide bulantısı ve benzeri şikayetlerle Çaycuma Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Hastaneye başvuran 118 öğrenciden 16’sının denetim amaçlı tedavisi sürerken, yakınma yaşayan öğrencilerin hastaneye müracaatları ise sürüyor.

“NUMUNELER BOLU’YA GÖNDERİLDİ”

Hastaneye gelmiş olarak öğrencilerin sıhhat durumları hakkında informasyon alan İl Ulusal Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, “Çaycuma’da ortalama 5 bin 230 öğrencimize taşımalı eğitim doğrultusunda yiyecek hizmeti veriliyor. Bugün üzücü bir durum fakat 118 öğrencimiz başvurusu oldu. Hastaneye müracaat ettiğini öğrendik. Şuan denetim amaçlı 16 öğrencimize yatış verildi. Öteki öğrencilerimize serum takıldı. Bu durum bir besin zehirlenmesi bulunduğunun üstünde duruldu. Umut ediyoruz ki artmaz. Otuz dakika ve 1 saat içinde gerçekleşir. Umut ediyoruz ki sayı artmaz. 118 öğrencimiz inşallah sağ salim yolcu ettikten sonrasında buradan ayrılmayı düşünüyoruz. Fazlaca şükür ciddi bir durum yok. Yiyecek firmasıyla ilgili ve yemekten alınan numune İlçe Ziraat Müdürlüğü tarafınca Bolu’ya gönderildi. Numune 3 gün içinde geliyormuş. Pazartesi vardığında lüzumlu işlem başlatılacak. Şu an ki olasılık bugünkü menüde patatesli tavuk, makarna ve salata olduğu söylendiği için ihtimaller tavuk üstünde duruluyor. Sadece net değil. Tekrardan teşekkürler, velilerimize geçmiş olsun. Kısa zamanda inşallah taburcu edeceğiz. Şu saat itibarı ile araştırma başlatıldı. Tahlil sonucu hemen hemen gelmedi fakat araştırma başlatıldı. İnceleme başlattık” diye konuştu.

9 ila 13 yaş arasındaki evlatların yatarak tedavisi devam ederken alınan yiyecek numunelerinin Bolu’ya göndermiş olduğu tahlil sonuçlarına soruşturmanın genişletileceği öğrenildi. Hastanede tedavi gören öğrencilerin dirimsel tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.

Okulda yediği yemekten sonrasında mide bulantısı yaşadığını özetleyen Arda Ağda, “Öğlen yemeğine çıktık. Tavuklu patates, makarna ve salata vardı. Okul çıkışı midem bulandı. Eve geldim. Dedem okul müdürünü aradı. Okul müdürü de hastaneye gitmemizi söylemiş oldu. Şu an sıhhat durumum iyi” diye konuştu.

Yoruma kapalı.