Bahçeli özel oturuma neden katılmadı? MHP lobisi: “Atalay ve Kurtulmuş'a Anayasa'nın 21. tepkisi” – Son Dakika Siyaset Haberleri

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 104'üncü yılı dolayısıyla düzenlenen özel oturuma katılmadı. İlginçtir ki önemli günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin genel kurul oturumlarına katılan Bahçeli, bu kez özel oturuma katılmadı.

Bahçeli'nin MHP özel oturumuna katılmamasının nedeninin, DEM partisi yönetimindeki Mardin ve Diyarbakır büyükşehir belediyelerinde “İstiklal Marşı” ve “Türk Bayrağı” krizi ve “yokluk” olduğu belirtildi. CHP'nin bu krizlere ilişkin herhangi bir açıklaması yok.” Bahçeli, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla dün yaptığı açıklamada, DEM partisi adına şunları söyledi: “Gazi Meclis'i, gazi varlığı, gazi devleti olan bir milletin bu duruma göz yumması düşünülemez. Terörizme ve ihanete bulaşmış, dış düşmanlarla güçlerini birleştiren siyasi ayrılıkçılar.” İstiklal Marşımıza ve Türk Bayrağımıza düşmanlık besleyen hiçbir işgal kalıntısının Gazi Meclisi'nde yeri olamaz, demokrasi adına tek söz bile söyleyemez. Bahçeli'nin, “Gazi Meclisi'nde her fikre izin vardır, ancak ihanete, bölücülüğe, bölücülüğe izin verilmez” sözlerini anımsatan Bahçeli, şöyle devam etti: “Türkiye Büyük Millet Meclisi milletin meclisidir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. bugünkü olağanüstü oturuma “ayrılıkçıların Meclis'te yeri olmadığı” gerekçesiyle katılmadığının altını çizdi.

KURTULMUŞ'A TEPKİ

MHP, Bahçeli'nin özel oturuma katılmamasının bir diğer nedeninin de “TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'a yönelik” olması olduğunu öne sürüyor. Bahçeli, TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri sırasında Kürtçe açılış konuşmasını DEM Partisi üyesi Tuncer Bakırhan'ın yapmasının ardından oturumu yöneten Kurtulmuş'a, “Bu konuşma tarafımızdan kabul edilmedi ama onlar bu konuşmayı attılar” dedi. Kürtçe kelimelerin çıkacağı yeri taşlayarak akıllarına gelen her şeyi dökmeye çalışmaları Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın (eski Cumhurbaşkanı Zühtü Arslan) yaptığı kadar yanlıştı. TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'la ilgili TBMM Genel Kurulu'nda “uzun süredir okunmadı” diyerek tepki gösterdiğini hatırlatan Kurtulmuş, “yeni anayasa çalışmalarına” ilişkin konuştu. “: “Bir kez daha, tıpkı 1921 Anayasası gibi, Türkiye bu Meclisin de katılımcı ve güçlü bir anayasa yapma olanağına sahiptir. “Yeter ki bu konuyu samimiyetle ve iyi niyetle takip edelim” açıklamalarının da tartışma yarattığı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir