Türk zırhlı araçları barışa katkı sağlıyor

Türkiye, zırhlı araç üreticileri tarafından geliştirilen, koruma ve hareket kabiliyeti yüksek, muharebe sahasında kanıtlanmış ürünlerle bu alanda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında adından söz ettirmeyi başardı. Öyle ki Türk zırhlı araç üreticileri yurtdışındaki final yarışmalarında sıklıkla birbirleriyle rekabet etmeye başladı.

Teknolojinin sunduğu en iyi araçları güvenlik güçlerine sunmak isteyen 50'den fazla ülke, Türk zırhlı araç üreticilerinin geliştirdiği 4×4, 6×6, 8×8 tekerlekli taktik araçları ve paletli araçları tercih etti. Bu ülkeler, kendilerine sağlanan araçları hem uluslararası misyonlar için hem de kendi ihtiyaçları için kullanıyor.

Dünyadaki en önemli uluslararası askeri ve güvenlik faaliyetlerinden biri Birleşmiş Milletler (BM) barışı koruma operasyonlarıdır.

Barışı destekleme ve koruma operasyonları kavramı ilk olarak 1948 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Ortadoğu'da ateşkesin sürdürülmesi kararıyla oluşturulmuş, böylece çatışma önleme ve kriz yönetimi için önemli bir araç haline gelmiştir.

Zaman içerisinde, özellikle Soğuk Savaş sonrası dönemde, çatışmaların niteliğinin değişmesine paralel olarak barışı destekleme ve koruma operasyonlarının kapsamı, amaçları ve niteliği de değişmiş ve genişlemiştir. Bu operasyonlar, çatışmaların önlenmesinden kalıcı barışın kurulması ve sürdürülmesine kadar geniş bir yelpazedeki faaliyetleri içeriyordu. Bunun sonucunda operasyonlara askeri birliklerin yanı sıra önemli sayıda sivil ve polis personeli de katılmaya başladı.

Günümüzde barışı destekleme ve koruma operasyonları, uluslararası barış ve istikrarın korunmasında uluslararası toplumun kullanabileceği en önemli araçlardan biri olmaya devam etmektedir.


Türk zırhlı araçları barış elçileri

Ülkeler, BM barışı koruma operasyonlarına asker ve polis, araç ve teçhizat dahil olmak üzere çeşitli katkılar sağlamaktadır. Türkiye'den araç tedarik eden ülkeler de asker ve araçlarıyla bu operasyonlara katılıyor.

Otokar'ın ürettiği yaklaşık 500 Cobra ve Cobra II aracı, BM barışı koruma operasyonları kapsamında Güney Sudan, Orta Afrika, Mozambik, Mali, Gambiya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Liberya. Somali ve Haiti'de aktif olarak hizmet vermektedir.

Ayrıca Yemen, Afganistan, Osetya, Ukrayna ve Karabağ gibi yerlerde faaliyet gösteren COBRA, COBRA II ve ARMA araçlarının da eklenmesiyle bu sayı 1.000'e yaklaşıyor.

Nurol Makina'nın ürettiği araçlar UNIFIL, MINUSMA ve MINUSCA görevlerinde de kullanıldı. Ejder Yalçın'ın Çad için ürettiği 4×4 tekerlekli taktik zırhlı araçları Mali sınırında görev yaptı. Malezyalı Ejder Yalçın araçları Lübnan'da da aktif olarak kullanılıyor. Senegal'e teslim edilen araçların bir kısmı da Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki BM misyonuna teslim edildi.


Araçlar yüksek koruma sunuyor

Birleşmiş Milletler tarafından şimdiye kadar üstlenilen en zorlu ve en yüksek kayıplı görev olarak nitelendirilen Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu (MINUSMA), coğrafyası, arazisi, hava koşulları ve sık sık gerçekleşen benzersiz terör saldırıları nedeniyle diğerlerinden öne çıkıyor. Çad, Birleşmiş Milletler kararıyla diğer ülkelerle birlikte bölgeden çekilene kadar birkaç yıl boyunca Mali'deki birincil korumalı hareketlilik kabiliyetinin temel taşı olarak Ejder Yalçın zırhlı araçlarına güvendi.

Çok sayıda IED'ye ve balistik saldırıya maruz kalan Çad kuvvetleri, araçların sağladığı koruma sayesinde herhangi bir kayıp yaşamadı.

BMC tarafından Bangladeş Ordusu'na teslim edilen 24 adet 5.000 litrelik su tankeri de sivil halka hizmet için kullanıldı. 4×4 yürür düzen araçları her türlü arazi koşulunda görevlerini başarıyla yerine getirebilecek özellik ve donanımlarla üretilmiştir.

Türk zırhlı araç üreticileri toplam 1000'in üzerinde araçla BM barışı koruma operasyonlarına katkı sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir