Volkanik atıklarda yetişti: İlk kez toplandı – Son Dakika Hayat Haberleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin lise bahçesine kurduğu 760 metrekarelik topraksız tarım serasına bir süre önce 3 bin 500 çilek fidesi dikildi.

Öğrencilerin çilek fidesi dikiminden ürün hasadına kadar çalıştıkları ve topraksız tarım konusunda tecrübe edindikleri serada, döngüsel sistem sayesinde yüzde 95'e yakın su tasarrufu sağlanarak ilk hasat yapıldı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın bir süre önce incelediği serada toprak yerine kullanılan volkanik atıkların sıcaklık, nem ve değerleri gibi veriler, öğretmenler tarafından geliştirilen otomasyon sistemiyle takip ediliyor okulda çalışıyor

“Öğrenciler ekimden hasada kadar her aşamada çalışıyor”

Okul müdürü Selman Utkan, AA muhabirine, okul bahçesinde 760 metrekarelik alana topraksız tarım serası kurulduğunu söyledi.

Kurulumu 6 ay önce tamamlanan seraya 3 bin 500 adet çilek fidesi diktiğini ve verimi artıracak denemeler yaptığını belirten Utkan, bu yıl kurulan Tarım Teknolojileri Bölümü'nde eğitim alan 48 öğrencinin üniversiteye yerleştiklerini kaydetti. çileklerin ekiminden hasadına kadar her aşamada çalıştı.

Burada uygulamalı ders alan öğrencilerin yeni ektikleri çileklerin ilk hasadını aldıklarını anlatan Utkan, şöyle konuştu: “Bizim asıl amacımız araştırma geliştirme yapmak ama aynı zamanda okulumuzun döner sermayesine de katkıda bulunacağız. “. çilekleri satışa sunuyorum.” dedi.

Serada yüzde 95'e yakın su tasarrufu sağladıklarını belirten Utkan, şöyle konuştu: “Kullandığımız bisiklet sistemi sayesinde tanklarımızda besinlerle karışan su, çileklerin köklerinden geçerek tanka geri dönüyor. Bu sayede aynı suyu kullanarak aşırı su tüketiminin önüne geçilmiş olur.” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Şube Müdürü Temel Fidan da, topraksız tarım seracılığının yaygınlaştırılması için Kocaeli'de 3 yıldır araştırma geliştirme çalışmaları yürüttüklerini belirterek, çalışmaların sonuna geldiklerini ve bu çalışmaları sürdüreceklerini söyledi. yakında bu alandaki çiftçilere yönelik proje desteğini açıklayacağız.

Derince Lisesi'nde volkanik atıklarla ilgili çalışma yaptıklarını belirten Fidan, şöyle konuştu: “Volkanik atıklarla sera kurma maliyetleri çok daha düşük. Daha az besin kullanarak, daha az su tüketerek aynı verimi alıyoruz.” Dedi.

“ELE GETİRDİĞİMİZ TÜM VERİ VE BİLGİLERİ ÇİFTÇİLERİMİZE SUNACAĞIZ”

Okulun proje ve araştırma geliştirme birimi başkanı elektronik öğretmeni Hakan Öztürk, serada kullanılan otomasyon sistemini okul öğretmenlerinin tasarlayıp programladığını anlattı.

Çileğin aldığı gıdanın pH ve EC değerlerini, seranın sıcaklık ve nemini otomasyon sistemiyle takip ettiklerini anlatan Öztürk, bunlar bitkinin ihtiyaç duyduğu sınır değerlere ulaştığında sistemin otomatik olarak müdahale ettiğini kaydetti. .

Öztürk, dünyada yapılan araştırma ve uygulamalara bakıp kendi sistemlerini uyarlamaya devam ettiklerini vurguladı ve şöyle devam etti:

“Yolculuğun henüz başındayız. Kendi kendine yetebilen bir sistem olan hedefimize ulaştığımızda, bitki hastalıklarını da teşhis edebiliyor, hangi ilacın hangi dönemlerde kullanılacağı, hangi dönemlerde uygulanacağı, besin maddeleri ve besin maddeleri hakkında veri sağlayabiliyor. Hangi takviyeleri sağlayacağımız ortaya çıkacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bunların aracılığıyla çalışmalarımızı destekliyor. “Elde ettiğimiz tüm veri ve bilgileri çiftçilerimize sunacağız.”

Tarım Teknolojisi Bölümü 9'uncu sınıf öğrencisi Ayyüce Kanmaz ise çilek ekiminden hasadına kadar serada çalıştıklarını anlatarak, uygulamalı eğitimle tecrübe kazandıklarını söyledi.

Çileklerin gözünün önünde büyüdüğünü belirten Kanmaz, “Bu aslında girdiğimiz bir sınavdan yüksek not almak gibi bir şey. Yaptığımız işin meyvesini aldığımızda açıkçası çok gurur duyuyoruz ve bundan keyif alıyoruz.” Meyve yiyerek daha motive oluyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir