5 Nisan Avukatlar Günü nedir? 5 Nisan Avukatlar Günü nasıl ortaya çıktı ve ilk kez ne zaman kutlandı? – En son hayat haberleri

Her yıl 5 Nisan'da kutlanan Dünya Avukatlar Günü, hukukun üstünlüğüne ve adil bir toplum yaratılmasına katkıda bulunan avukatlara saygı duruşu niteliğindedir. Peki 5 Nisan Avukatlar Günü nedir? 5 Nisan Avukatlar Günü nasıl ortaya çıktı ve ilk kez ne zaman kutlandı?

Yayınlanma: 04.05.2024 – 11:48

Abo Ol

Google Haberleri

Dünya Avukatlar Günü her yıl 5 Nisan'da kutlanıyor. Avukatlar bu özel günü, mesleklerinin önemini vurgulamak ve dayanışmayı güçlendirmek için bir fırsat olarak görüyor. Kuyu, 5 Nisan Avukatlar Günü nedir? 5 Nisan Avukatlar Günü nasıl ortaya çıktı ve ilk kez ne zaman kutlandı?

DÜNYA AVUKATLAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Her ne kadar “Dünya” Avukatlar Günü olarak bilinse de bu özel günün kökenleri Türkiye'ye kadar uzanıyor. “Türkiye Barolar Birliği”nin 3 Ocak 1934'te İzmir'de yaptığı toplantıda ilk adım atıldı. Toplantıda tüm Türk barolarının tek çatı altında toplanması kararlaştırıldı.

24 yıl sonra 5 Nisan 1958'de tüm baro başkanları İzmir Ticaret Odası'nda toplanarak Baro'nun kuruluş çalışmalarına başladı. Bu tarihi toplantıda iki önemli karar alındı:

 • Türkiye'deki baroların üst kurulda toplanması
 • Her yıl 5 Nisan'ı “Hukukçular Günü” olarak kutlayın

AVUKATLAR GÜNÜNE ÖZEL MESAJLAR VE SÖZLER!

 • Adaletin kılıcını kullanan, hukukun kalkanı olan tüm avukatlarımıza iyi günler! Sizler toplumda barışı ve adil düzeni sağlamak için mücadele eden gerçek kahramanlarsınız. Önümüzde nice başarılı yıllar!
 • Hukukun rehberleri ve adaletin koruyucuları olarak siz hukukçular, toplumun güvenlik ve huzurunu sağlamak için özveriyle çalışıyorsunuz. Bu özel günde mesleğinizde başarılarınızın devamını dilerim. Doğum günün kutlu olsun!
 • Adil bir dünya için mücadele eden, tüm zorluklara rağmen hukukun üstünlüğünü savunan değerli hukukçularımıza selam olsun! Sizler her zaman adaletin ışığını parlatan kahramanlarsınız. Avukatlar Günü'nüz kutlu olsun!
 • Hukukun sağlam temeli, adaletin teminatı olan siz değerli hukukçularımıza saygı ve minnetle… Her biriniz adaletin kılıcını dalgalandırıyor, hukukun bayrağını dalgalandırıyorsunuz. Önümüzde nice başarılı yıllar!
 • Adil bir dünya için mücadele eden, hak ve adaleti savunan tüm avukatlarımızın Avukatlar Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum. Toplumun vicdanı ve adaletin sesi olarak bizlere ilham veriyorsunuz. Teşekkür ederim.
 • Hukukun koruyucusu, adaletin sembolü olan tüm avukatlarımızın özverili çalışmalarını takdir ediyor, Avukatlar Günü'nü kutluyorum. Siz adil bir dünyanın teminatısınız. Doğum günün kutlu olsun!
 • Toplumun huzur ve güvenliğinin sağlanması, hak ve adaletin savunulması için gece gündüz çalışan kıymetli hukukçularımıza sonsuz teşekkür ederiz. Avukatlar Günü'nüz kutlu olsun!
 • Adaletin kahramanları ve hukukun temsilcileri olan tüm avukatlarımızın özverili çalışmalarını ve adalete olan inançlarını takdir ediyor, Avukatlar Günü'nü kutluyorum. Önümüzde nice başarılı yıllar!
 • Hukukun ışığında yürüyen, adil bir dünya için mücadele eden tüm avukatlarımızın Avukatlar Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum. Toplumun umudu ve güven kaynağısınız.
 • Adil bir toplumun inşasına katkıda bulunan, hak ve adaleti savunan tüm avukatlarımıza minnettarız. Avukatlar Gününüzü tebrik ediyor, mesleğinizde başarılarınızın devamını diliyorum.

Cumhuriyet Tatil otel rezervasyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir