8 ayda 205 bin ton fındık ihraç edildi

Giresun Ticaret Borsası Başkanı da olan Hamza Bölük, 1 Eylül 2023'te başlayan ihracat sezonunun 31 Ağustos 2024'te sona ereceğini söyledi.

Geçtiğimiz sezon farklı ülkelere 294 bin ton fındık gönderildiğini belirten Bölük, şöyle konuştu: “21 Nisan itibarıyla 205 bin ton fındık satışının bu yıl da aynı rakama yakın olmasını bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde yüzde 100 bin ton ihracat yapılacağını “Bunun karşılığında 1,8-2 milyar dolar gelir elde edileceğini düşünüyorum.”

Bölük, Türk ihracatçılarının daha fazla fındık satarak elde ettikleri geliri artırmayı hedeflediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu: “İhracat sürecimiz bu sezon planlandığı gibi devam ediyor, ihracatımızın ve gelirlerimizin artacağını umuyoruz. ve girişimler bu hedefe ulaşmaya devam ediyor.” dedi.


“Çikolata tüketimi azalınca fındık tüketimi de otomatik olarak azalacaktır.”

Bölük, artan kakao fiyatları nedeniyle çikolata sektöründeki gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi.

Kakao gibi fındığın da çikolatanın en önemli hammaddelerinden biri olduğunu belirten Bölük, şöyle konuştu:

“Kakao nedeniyle çikolata üretiminde ciddi sorunlar yaşanıyor. Kakao fiyatlarındaki artış da çikolata fiyatlarında keskin bir artışa neden oluyor. Bunun sonucunda da ticaret, arz ve talep arasında bir denge yaratıyor. Fiyatlar yüksek, tüketim düşüyor. Bu da ihracatımızı olumsuz etkiliyor. “Çikolata tüketimi azalınca fındık tüketimi de otomatik olarak azalacak. Bu da tabii ki ihracatımızı olumsuz etkileyecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir