AB, Polonya'ya karşı “Birlik hukukunun ihlali” suçlamasıyla açılan davayı sonlandırdı

AB Komisyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Topluluk hukukunun ihlali nedeniyle başlatılan 7. madde ihlali prosedürüne ilişkin incelemenin tamamlandığı belirtildi.

Açıklamada, “Komisyon, Polonya'da AB Antlaşması'nın 7(1) Maddesi uyarınca hukukun üstünlüğünün ciddi bir şekilde ihlaline ilişkin açık bir riskin artık bulunmadığı görüşündedir” denildi. İfadesi kullanıldı.

Açıklamada, Polonya'nın yargının bağımsızlığıyla ilgili endişeleri gidermek için bir dizi yasal ve yasama dışı önlem başlattığı, AB hukukunun önceliğini tanıdığı ve gelecekte ülkenin ilerleme kaydedip kaydetmediğinin yıllık olarak değerlendirileceği belirtiliyor. söz verilen rotada.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de sosyal medya hesabından konuya ilişkin bir paylaşım yaptı: “Bugün Polonya için yeni bir sayfa açılıyor. 7. Madde prosedürünün 6 yıldan fazla bir süre sonra kapatılabileceğine inanıyoruz. Başbakan Donald Tusk'ı tebrik ediyorum.” ve hükümeti ileriye doğru atılan bu önemli adımda.” “Evet.” Bir açıklama yaptı.


Dönem

AB, Polonya hükümetini 2019 yargı reformunun bir parçası olarak hakimlere yönelik özel bir disiplin mekanizması kurmak, bu şekilde hakimleri etkilemek ve yargının bağımsızlığına zarar vermekle suçladı.

Avrupa Komisyonu, Polonya'ya karşı AB Adalet Divanı'na dava açtı ve 5 Haziran 2023'te mahkeme, Komisyon'un haklı olduğunu tespit ederek bu ülkenin AB hukukunu ihlal ettiğine karar verdi. Bu nedenle Komisyon, Polonya'nın 8 Haziran 2023'te AB Konseyi'nde oy kullanma hakkının elinden alınmasıyla sonuçlanabilecek bir “ihlal prosedürü” başlattı.

Komisyon, Polonya'nın AB bütçesinden alacağı toplam yaklaşık 113 milyar avroluk fonu dondurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir