ABD Başkanı Biden'dan eşcinsel gazilere af: 'Tarihsel yanlışı düzelttim'

ABD Başkanı Joe Biden, “tarihi bir yanlışı düzelttiğini” açıkladı ve 1951 ile 2013 yılları arasında eşcinsellikle suçlanan 2.000 kişiye af çıkardı.

REKLAM

ABD Başkanı Joe Biden, askeri mahkemeler tarafından eşcinsel ilişkiler nedeniyle mahkum edilen ABD gazileri için af çıkardı.

Biden'ın affı, 1951 ile 2013 yılları arasında suçlanan yaklaşık 2.000 gaziyi kapsıyor. Başkan, açıklamasında “tarihi bir hatanın” düzeltildiğini söyledi.

Biden ayrıca, “Bugün yönelimleri nedeniyle mahkum edilen birçok gaziyi affederek tarihi bir yanlışı düzeltiyorum. Cesaretlerine ve fedakarlıklarına rağmen binlerce asker cinsel yönelimleri veya cinsiyet kimlikleri nedeniyle zorla ordudan uzaklaştırıldı. “Bu vatansever Amerikalıların bazıları yargılandı ve onlarca yıldır bu büyük adaletsizliğin yükünü taşıdılar.”

Eski ABD Başkanı Bill Clinton döneminde “Sorma, Söyleme” – DADT adlı bir politika benimsendi. 1993 yılında çıkarılan bu yasaya göre LGBT askerler cinsel yönelimlerini açıklayamıyordu ve cinsel yönelimlerinin ortaya çıkması halinde ordudan atılıyordu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk siyahi başkanı Barack Obama, 2011 yılında bu yasayı yürürlükten kaldırdı.

“Sorma, Söyleme” politikasından önce LGBT bireylerin askere gitmesi tamamen yasaklanıyordu.

Afla birlikte mahkûmiyet hükümlerini bozmak isteyenler artık af belgesini ve henüz kullanmadıkları erişim haklarını internet üzerinden talep edebilecek.

Af belgesine sahip olanlar daha sonra ihracat koşullarının iyileştirilmesi sürecine başlayabilecek. Ancak bu sürecin ne kadar süreceği veya hak sahibi olabilecek gazilere ek kaynak ayrılıp ayrılmayacağı konusunda henüz bir zaman çizelgesi açıklanmadı.

Yasanın yürürlükten kalkmasından önce askerler mahkûmiyet, ordudan “namussuz ihraç”, maaş ve harçlık kaybı gibi sonuçlarla karşı karşıya kalabiliyordu.

Biden, başkanlığı sırasında af yetkisini şiddet içermeyen uyuşturucu suçlarını affetmek için yaygın olarak kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir