ABD Başkanı Joe Biden'dan İran'a son uyarı: 'İsrail'i savunmaya hazırız' – Son Dakika Dünya Haberleri

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail ile İran arasındaki gerginliğe ilişkin bir açıklama yayınladı. İran'ın İsrail'e ne kadar hızlı saldırabileceği sorulduğunda Biden şunları söyledi: “Güvenilir bilgi almak isterim ama beklentim bunun her an olabileceği yönünde.” dedi.

İran “Bunu yapma” Biden bağırdı: “Biz İsrail'i savunmaya kararlıyız. İsrail'i destekleyeceğiz. İsrail'in savunulmasına yardım edeceğiz ve İran başarılı olamayacak.” dedi.

Gizli bilgileri açıklamak zorunda kaldığını belirten Biden, İran'ın er ya da geç İsrail'e saldıracağını söyledi.

NE OLDU?

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları'ndan 2'si general olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybetti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğuna saldırmasının, ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini belirterek, “Kötü rejim hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacaktır.” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden da İran'ın İsrail'e yönelik saldırı tehditleri karşısında Tel Aviv'e “sarsılmaz” destek sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir