Adalet Bakanlığı infaz sistemindeki eksiklikleri gizleyemiyor – Son Dakika Türkiye,Siyasi Haberler

Bakanlığın Strateji ve Kalkınma Müdürlüğü 2023 yılı faaliyet raporunda, kurumun tehditleri arasında “kamuoyunda yaptırımların caydırıcı olmadığı yönündeki yaygın kanaat” bir kez daha dile getirildi.

Yayınlanma: 30.06.2024 – 04:00

Abo Ol

Google Haberleri

Adalet Bakanlığı, icra sisteminin eksikliklerini raporlarında gizleyemiyor. Bakanlığın “2024-2028 Stratejik Planı”nda suç ve yaptırımlar arasındaki dengenin düzenlenmesi amaçlandı. Bu amaçla “sabıka kaydı mevzuatının” yeniden yapılandırılması planlandı ve hedefe ulaşmak için “yaptırımların daha caydırıcı olması gerektiği” belirtildi. Ancak plan kapsamında suçla etkin mücadele için standartların suç türlerine göre belirlenmesi ve cezasızlık algısının ortadan kaldırılması için infaz sisteminin yeniden düzenlenmesi gerektiği de kaydedildi. Tehdit olarak nitelendirdiği belgede “Kamuoyunda yaptırımların caydırıcı olmadığı yönündeki yaygın inanç” yer alıyor.

CEZASIZLIK ALGISI KIRILMAZ

Bakanlığın Strateji ve Kalkınma Müdürlüğü 2023 yılı faaliyet raporunda, kurumun tehditleri arasında “kamuoyunda yaptırımların caydırıcı olmadığı yönündeki yaygın kanaat” bir kez daha dile getirildi. Ayrıca Bakanlık, suç türlerinin ve işlenme biçimlerinin giderek karmaşık hale gelmesini tehdit olarak belirtirken, strateji belgesinde “suçun önlenmesine yönelik önleyici mekanizmaların bazı durumlarda yetersiz olduğu” değerlendirildi. Ayrıca Bakanlığın bilgi sistemlerinin siber saldırılara karşı yetersiz olduğu ve siber saldırıların arttığı açıklandı. Bakanlığın zayıf yönleri arasında “yargı organlarının iş yükünün fazla olması”, “yargıdaki dosyaların ortalama inceleme süresinin fazla olması” ve “yargı personelinin özlük haklarının yetersiz olması” yer alıyor.

Cumhuriyet Tatil otel rezervasyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir