Akdeniz'de iki tekne kazası: 11 göçmen hayatını kaybetti – Son Dakika Türkiye Haberleri

Akdeniz'deki göçmen felaketlerine bir felaket daha eklendi. Alman sivil toplum kuruluşu RESQSHIP, Akdeniz'de batan ahşap tekneden 2'si baygın 51 kişinin kurtarıldığını belirterek, geminin alt güvertesinde 10 cesedin bulunduğunu bildirdi.

RESQSHIP, kurtarma operasyonunun nerede ve ne zaman gerçekleştiğine ilişkin bilgi vermedi.

İtalya Sahil Güvenliği, İtalya'nın Calabria bölgesinin yaklaşık 220 kilometre doğusunda bir yelkenli teknenin batması sonrasında çok sayıda kaçak göçmenin kaybolduğunu duyurdu. Sahil Güvenlik, yelkenlinin ilk olarak İtalyan ve Yunan arama kurtarma bölgelerinin kesiştiği uluslararası sularda bir Fransız botu tarafından tespit edildiğini söyledi.

Fransız gemisinin hayatta kalan 12 kişiyi gemiye alarak bir ticaret gemisine, oradan da İtalyan Sahil Güvenlik devriyesine naklettiği, karaya ulaşan düzensiz göçmenlerden birinin hayatını kaybettiği bildirildi. İtalyan basınında yer alan haberlerde 50 ila 64 arasında düzensiz göçmenin kaybolduğunu okuyoruz.

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü'ne (IOM) göre, 2014 yılından bu yana Orta Akdeniz'de 23.500'den fazla düzensiz göçmen öldü veya kayboldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir