Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'den Ermenistan'a ilişkin açıklama: “Barışa doğru ilerliyoruz”

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen 6. Dünya Kültürlerarası Diyalog Forumu, Haydar Aliyev Merkezi'nde düzenlenen resmi açılış töreniyle başladı. Açılış törenine dünyanın çeşitli ülkelerinden konuklar, Azerbaycan'ın devlet ve hükümet yetkilileri, milletvekilleri, dini toplulukların temsilcileri ve diplomatik temsilciler katıldı.

“İKİ ÜLKE ARASINDA MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev konuşmasında, Azerbaycan'ın barış için çok aktif çalıştığını ve Ermenistan ile barış anlaşması müzakerelerinin başlatılması için inisiyatif aldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Aliyev, şu anda Azerbaycan'ın iki ülke arasında müzakereleri sürdürdüğünü ve bu müzakerelerin Azerbaycan tarafından yürütüldüğünü söyledi.

“BARIŞA DOĞRU YÜRÜYORUZ”

Azerbaycan ve Ermenistan'ın barışa bir adım daha yaklaştığını belirten Aliyev, şöyle konuştu: “Geçen yılın eylül ayında toprak bütünlüğümüzü ve egemenliğimizi tamamen geri aldıktan sonra, Ermenistan'ın yabancı garantörlerinin siyasi saldırılarına maruz kaldık. Buna rağmen yine de barış teklif ettik. Artık aslında olumlu yönde barışa doğru gidiyoruz, sınırlar belirlenmeye başlandı. Sadece sınırların belirlenmesi değil, sınırların belirlenmesi de başladı. Bunu her iki ülkeden de aracılar olmadan başardık. “Bu, bir aracıya ihtiyacımız olmadığını bir kez daha kanıtlıyor” dedi.

“Yangını söndürmek istiyorlar”

Ermenistan'la barış sürecine müdahale etmek isteyen ülkeleri eleştiren Aliyev, şöyle konuştu: “Kişisel, siyasi ve ekonomik çıkarları için bölgemize müdahale etmek istiyorlar. O yangını körüklemek istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz.” Güney Kafkasya'da onlara fırsat vermeyeceğiz. Otuz yıllık çatışmanın ardından “Ermenistan da Güney Kafkasya'da barış istediğimizi ve bu bölgede barışın ancak Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki normalleşmeyle sağlanabileceğini açıkça anlıyor” dedi. .

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan'ın kasım ayında ev sahipliği yapacağı Birleşmiş Milletler iklim zirvesine (COP29) de değinerek, ülkesinin coğrafi konumu ve Avrupa kurumlarıyla etkileşimi nedeniyle Azerbaycan'ın köprü görevi gördüğünü söyledi.

Kaynak: İHABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Tepkisi İsmail Saymaz'ın Ali Erbaş'a “resmi araç” tepkisi: “Bu kadar para vereceğine dil kursuna git ve Arapça öğren”
MHP'den Ümit Özdağ'a sert sözler! MHP'den Ümit Özdağ'a sert sözler!
Takıntılı sevgilinin yaptığı dehşete düşürdü!  Eski sevgilisinin sevgilisinin arabasına patlayıcı yerleştirdiTakıntılı sevgilinin yaptığı dehşete düşürdü! Eski sevgilisinin sevgilisinin arabasına patlayıcı yerleştirdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir