BAE'nin İsrail ile ilişkilerini askıya aldığı iddiası reddedildi

İsrail'in 1 Nisan'da Gazze'ye düzenlediği hava saldırısında World Central Kitchen yardım kuruluşunda çalışan yedi kişinin ölmesinin ardından BAE'nin İsrail ile ilişkilerini askıya aldığı iddiası sosyal medyada hızla yayıldı.

REKLAM

Diplomatlar BAE'nin İsrail ile ilişkilerini askıya almadığını söyledi.

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) diplomatik kaynaklar, sosyal medyada yaygın olarak paylaşılan iddiaların aksine iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin askıya alınmadığını söyledi.

BAE'nin İsrail ile ilişkilerini askıya aldığı iddiaları, World Central Kitchen yardım kuruluşunda çalışan yedi kişinin İsrail'in 1 Nisan'da Gazze'ye düzenlediği hava saldırısında ölmesinin ardından hızla yayıldı.

BAE Dışişleri Bakanlığı, İsrail ile diplomatik ilişkilerin askıya alınmasına ilişkin herhangi bir resmi açıklama yayınlamadı. İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan, konuya yakın bir Emirlik kaynağı, söz konusu söylentinin “doğru olmadığını” söyledi.

Reuters'a konuşan İsrailli bir diplomatik kaynak da bunun yanlış olduğunu söyledi.

İsrail Ordusu (IDF), 1 Nisan'daki ölümcül hava saldırısıyla ilgili “samimi üzüntüsünü” dile getirdi.

Yardım çalışanlarının hayatını kaybettiği hava saldırısına ilişkin soruşturmada, ordunun “ciddi hatalar ve usul ihlalleri” yaptığı ortaya çıktı. İki üst düzey komutanın görevden alınırken, çok sayıda üst düzey komutanın da resmen kınandığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir