Borsa güne yükselişle başladı – Son Dakika Haberleri

Açılışta BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 34,38 puan ve yüzde 0,36 artarak 9.564,85 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi %0,75, holding endeksi ise %0,37 arttı. Sektörel endeksler arasında en çok kazanç sağlayan %0,93 ile taşlı zemin olurken, sadece gayrimenkul fonları %1,47 ile kaybetti.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda BIST 100 endeksi dün dalgalı bir seyir izleyen günü yüzde 0,18 kayıpla 9.530,47 puandan tamamladı.

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) geleceğe yönelik politikalarına ilişkin belirsizliklerin küresel borsalarda fiyatlamayı zorlaştırmaya devam ettiğini ve yoğun veri gündeminin bugün yatırımcıların odağı haline geldiğini söyledi.


“Programın devamlılığı konusunda artık hiçbir şüphemiz kalmadı”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün Uluslararası Finans Enstitüsü'nün (IIF) düzenlediği Küresel Görünüm Forumu'nda Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerini dile getirdi.

Şimşek, piyasaların ve yatırımcıların genel olarak enflasyonun düşeceğine ve Orta Vadeli Program'ın (OVP) sonuç vereceğine inanmaya başladığını belirterek, şöyle konuştu:

“Yatırımcıların Türkiye'ye bakış açısı geçen yıla göre değişti. Geçen yıl yatırımcıların Ortodoks politikalarından geri adım atılıp programın uygulanmaması konusunda şüpheleri vardı. Bu yıl bu konuyla ilgili neredeyse hiç soru yoktu. Artık programın devamlılığıyla ilgili sorular yok, daha çok programın detaylarıyla ilgili sorular var.” “Senin bir ilişkin var.”

Analistler, bugün ülkede konut satışları, haftalık para ve banka istatistikleri, Euro Bölgesi'nde ödemeler dengesi ve ABD'de Philadelphia Fed imalat endeksi dahil olmak üzere yoğun bir veri gündeminin takip edileceğini ve teknik açıdan bakıldığında, BIST 100 endeksi 9.600 ve 9.700 seviyelerine ulaşacak. Direnç, 9.500 ve 9.400 noktalarının destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir