“Büyük yıkım var” ve duyurdu: “Yönetici belediyeyi 8,5 milyar lira borca ​​soktu” – Son Dakika Türkiye, Siyaset Haberleri

Van Büyükşehir Belediye Meclisi ilk toplantısını Belediye Başkanı Abdullah Zeydan başkanlığında gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası'nda yapılan toplantıda Zeydan ve Eşbaşkan Neslihan Şedal, meclis üyeleriyle tek tek el sıkıştı. Meclis toplantısı İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Zeydan, büyükşehir belediyesinin bağlı kuruluşlarıyla birlikte kayyuma 8,5 milyar lira borcu olduğunu söyledi.

“YÜKSEK FAİZLİ KREDİ ALANLAR…”

Borç nedeniyle artık belediyenin asli görevlerini yerine getiremediğini belirten Zeydan, şöyle konuştu: “Maalesef belediyemizde büyük bir yıkım var. Bu borç sadece 400 milyon iken tüm meclis üyelerimizle birlikte bu yıkıma şahit olacağız. 2022'de TL, son bir buçuk yılda yeni valinin atanmasıyla borç arttı.” 8,5 milyar TL'ye ulaştı. Belediyelerin de kendi sorumlulukları var. Yol, içme suyu, kanalizasyon, çevre, park ve bahçeler bizim sorumluluklarımız arasındayken, maalesef vesayet döneminde Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı görevdeydi. Türkiye Cumhuriyeti'nde gerekli yatırımların ve ihalelerin belediye tarafından yaptırılması büyük bir yük oluşturdu. Her bakanlığın bir bütçesi var. Bu bütçelerle bakanlıklar asli görevlerini yerine getiriyor. Spor salonları yapıyorlar ama bunların hepsi Van Belediyesi aracılığıyla yapılıyordu. “Elbette bunu İçişleri Bakanlığı'ndan bir müfettiş isteyeceğiz ve bu milletin haklarını başka kurumlara peşkeş çekenlere ve belediyeyi aciz bırakanlara karşı hukuki açıdan gereğini yapacağız. Asli görevini yerine getiren ve yüksek faizle kredi alan kişidir” dedi.

“AMACI DIŞINDA KULLANILAN BİRÇOK ARAÇ VAR”

Belediyenin kiraladığı birçok aracın başka kurumlarda da kullanıldığını belirten Zeydan, şöyle konuştu: “Araçlar kiralanıp Sağlık Müdürlüğüne teslim edildi. Orada kamu hizmeti olduğu için elbette bu araçlara dokunmayacağız. Vatandaşlarımızın hastaneye gidiş gelişlerinde amacı dışında kullanılan çok sayıda araç var. Bu araçları ele geçirdik. Amacı dışında kullanılan araçların tespiti yapılarak sözleşmeleri feshedilmiştir. Bu çalışmayla belediyemize araç kiralama ücreti ve yakıt giderleri de dikkate alınarak her ay 1 milyon lira gelir kazandırıldı.”

“HALKIN İRADESİNİ HAYAL ETMEYE ÇALIŞTILAR”

31 Mart 2024 yerel yönetim genel seçimlerinde halkın iradesi yok sayılmaya çalışıldığını iddia eden Zeydan, şöyle konuştu: “Seçim sonuçlarının ardından kentimizde halkın iradesini yok saymaya yönelik girişimlerde bulunuldu. Halkın iradesine aykırı olarak Vanlı hemşerilerimizin, özellikle de vatandaşlarımızın adaletle, demokrasiyle korunduğunu belirterek, “Demokratik tepkisini ve itirazını hukuktan yana yükselten toplumun tüm kesimlerine teşekkür ediyoruz” dedi. .

Konuşmanın ardından oylamaya geçildi. Oylamada; Büyükşehir Belediye Meclisi birinci başkan yardımcılığına Neslihan Şedal, Meclis ikinci başkan yardımcılığına ise Tuncer Sağınç seçildi. Ardından plan ve bütçe, sağlık, çevre, ulaşım gibi komisyonların belirlenmesine ilişkin konular görüşüldü. Gündemin diğer maddelerinin önümüzdeki Pazartesi saat 15.00'te görüşüleceğini de belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir