Çin, Kazakistan'dan “yeni Kuşak ve Yol koridorunu birlikte inşa etmesini” istedi

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Çin-Kazakistan dışişleri bakanları stratejik diyalogunun ilk toplantısı başkent Pekin'de düzenlendi.

Toplantıda konuşan Wang, iki ülkenin tarihi İpek Yolu üzerindeki Doğu-Batı ticaretini canlandırmayı amaçlayan Kuşak ve Yol Girişimi kapsamındaki iş birliğinin önemine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Kaliteli, sürdürülebilir ve sürdürülebilir bir bağ kuran yeni bir koridor inşa edelim. birlikte dirençliyiz.” dedi.

Wang, iki ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda güçlü bir gelişme ivmesi kazandığına ve komşu ülkeler arasında karşılıklı güven, destek ve dayanışmanın güzel bir örneği haline geldiğine dikkat çekti.

Nurtleu, Kazakistan'ın dış politikasında Çin ile ilişkileri öncelik olarak gördüğünü, bu ülkeyle siyasi güveni, halklar arasındaki etkileşimi ve karşılıklı yarara dayalı iş birliğini geliştirmek, uluslararası ve bölgesel konularda yakın koordinasyonu sağlamak istediğini söyledi.

Toplantıda taraflar Kuşak ve Yol işbirliği, yerel birimler ve haklar arasındaki etkileşimin artırılması, dış müdahaleler ve sızma girişimlerine karşı ortak mücadele, güvenlik alanında işbirliğinin geliştirilmesi, Çin-Orta Asya Diyaloğu, Şangay İşbirliği Örgütü, etkileşim ve güven konularını ele aldı. -Asya'da önlemler geliştirmek, Konferans ve Birleşmiş Milletler gibi çok taraflı ortamlarda işbirliğini güçlendirmeyi kabul etmek.


“Kuşak ve Yol Girişimi” ve Kazakistan

Kazakistan, Çin'in Avrasya ile ticaretinde hayati bir koridor oluşturması nedeniyle Orta Asya ülkeleri arasında kritik bir konumda yer alıyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Kuşak ve Yol Girişimi'ni ilk olarak 2013 yılında Kazakistan'a yaptığı ziyarette duyurmuştu.

Kazakistan, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin 6 ana kara yolundan 2'sinin kritik kavşağında yer alıyor. Çin'den Avrupa'ya uzanan ve “Yeni Avrasya Kara Köprüsü” (NELB) olarak adlandırılan rota, Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nden başlayıp, Hazar Denizi'nin kuzeyi ve Kazakistan üzerinden Rusya'nın batısına ve oradan başlıyor. Doğu Avrupa'ya kadar uzanan ve Almanya'ya kadar uzanan bir demiryolu ulaşım ağı oluşturdu.

“Çin-Orta Asya-Batı Asya Koridoru” (CCAWAC) olarak adlandırılan ikinci rota, kuzey Çin'deki Xi'an şehrinden başlayıp Sincan'a, ardından Kırgızistan'a geçerek aynı doğrultuda alternatif bir eksen oluşturuyor. Hazar Denizi bağlantısı ile Türkmenistan'dan Kafkasya'ya kadar Türkiye'yi geçerek Balkanlar ve Orta Avrupa'ya uzanan hattı tanımlar.

Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya üzerinden geçen güzergahın kesintiye uğraması, Orta Asya ile bağlantıyı daha da önemli hale getirdi.

Rotanın hedefleri, Türkiye'nin Orta Asya ve Çin ile ticari bağlarını geliştirmeyi amaçlayan Hazar Denizi'ni kapsayan “Orta Koridor” projesiyle de örtüşüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir