Çocuklar tatilin tadını doyasıya çıkarmalı! – SAĞLIK

Uzmanlar, çocuklara bayramları, gelenek ve görenekleri anlatmanın, onlara değerler aşılamanın önemine vurgu yaparak, çocukların bu özel günlerde büyükleriyle bir araya gelmelerinin duygusal bağın güçlenmesine olanak sağladığını söylüyor.

Deneyimli klinik psikolog İnci Nur Ülkü, anneanne, dede ve dedelerden aldıkları küçük hediyelerin çocukları sevindirdiğini belirterek, şöyle konuştu: “Bayram çocuklara hediyelerin verildiği bir zamandır. Büyük hediyeler, özellikle de çok sık verilirse anlamını yitirir. Harçlıkların da, hediyelerin de yetişkinlerin gözetimi altında olması gerekiyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Hastanesi NPİSTANBUL Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, toplumumuzda sevgi, dayanışma ve paylaşma duygularının yoğunlaştığı bayramların özel zamanlar olduğunu vurgulayarak, bayramların özel bağlarını anlattı.

Bayramlarda büyüklerden alınan küçük hediyeler çocukları sevindiriyor

Deneyimli klinik psikolog İnci Nur Ülkü, Ramazan Bayramı'na birkaç gün kala bayramların toplumumuzda sevgi, dayanışma ve paylaşma duygularının yoğunlaştığı özel anlar olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Çocuklarımızla bayramları konuşmak çok önemli. Onlara gelenek ve göreneklerimizi anlatalım, değerlerimizi aşılayalım. Bu özel günlerde çocuklar, uzun süredir görmedikleri aile büyüklerini, teyzelerini ve diğer akrabalarını görmeyi sabırsızlıkla beklerler. Bu toplantılar sadece fiziksel birliğin değil duygusal bağın da güçlenmesine olanak tanır. “Dedelerinden aldıkları küçük hediyeler çocukları mutlu ediyor, sevgi dolu bir ortamda kendilerini daha iyi ve güvende hissetmelerini sağlıyor.” dedi.

“Bu özel günleri unutulmaz kılmak ve aile bağlarını güçlendirmek bizim elimizde.”

Bu özel dönemlerde ilişkilerin yenilendiğini ve aile bağlarının güçlendiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, şunları söyledi: “Birlikte pişirilen yemekler, ortak sohbetler, geleneksel oyunlar ve ritüeller, ailenin birlikte geçirdiği zamanın değerini artırıyor. Bu değerleri ön planda tutarak bu özel günleri çocuklarımız ve gençlerimiz için unutulmaz kılmak, aile bağlarını güçlendirmek bizim elimizde.” dedi.

Tatillerde çocukların rutinlerine dikkat etmek önemlidir.

Uzman klinik psikolog İnci Nur Ülkü de tatil döneminde çocuk ve ergenler için dikkat edilmesi gereken durumlara dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Tatiller çocuklar için heyecanlı bir dönem olsa da günlük rutinin değişmesi bazı çocuklarda strese neden olabiliyor. Uyku düzenindeki, yeme alışkanlıklarındaki ve sosyal etkileşimlerdeki değişikliklere dikkat etmek özellikle önemlidir. “Çocuklarınızı önceden bilgilendirerek bu değişikliklere uyum sağlamalarına yardımcı olabilirsiniz.” dedi.

Her çocuk farklıdır. Bazı insanlar tatillerde sosyaldir, bazıları ise…

Deneyimli klinik psikolog İnci Nur Ülkü, tatil dönemindeki sosyal etkileşimlerin çocuklar için heyecan verici olabileceğini ancak bazılarında kaygıya da yol açabileceğini belirterek, şunları söyledi: “Her çocuk farklıdır. Bazıları sosyaldir, bazıları ise misafir geldiğinde odasından çıkmak istemez. Özellikle utangaç ya da içe dönük çocuklar kalabalık ortamlarda ya da yoğun sosyal etkinliklerde kendilerini rahat hissedemeyebilir ve kaygıları artabilir. Bu durumda çocukların duygularını anlamak ve onlara destek olmak önemlidir. Anlaşıldığını hisseden çocuklar duygusal olarak rahatlar. Çocuğunuz insanların yanında olmaktan hoşlanmıyorsa sessiz ve güvenli bir ortam sağlamak, sosyal etkileşimleri daha kolay ve daha eğlenceli hale getirebilir. Onları akrabalarıyla, arkadaşlarıyla kıyaslamamalı, eleştirmemeli, uzun nasihatlerde bulunmamalısınız. “Önemli olan çocukların sosyal etkileşimleri kendi hızlarında ve kendilerini rahat hissedecekleri şekilde deneyimlemelerine izin vermektir.” görüşlerini paylaştı.

“Tatil dönemi bazı çocuklar için aile içi gerginliklerin artabileceği bir dönem olabiliyor.”

Deneyimli klinik psikolog İnci Nur Ülkü de çocukların duygusal ihtiyaçlarını anlayıp onlara duygusal destek sağlamanın önemli olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Bayram dönemi bazı çocuklar için aile içi gerginliklerin artabileceği bir dönem olabiliyor. Bu durumda çocuklarınızla açık iletişim kurarak onların duygularını ifade etmelerine ve sorunları çözmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Bayram çocuklara hediyelerin verildiği zamandır. Büyük hediyeler, özellikle de çok sık verilirse anlamını yitirir. Hem harçlık hem de hediyeler yetişkin gözetiminde olmalıdır. Çocuklarınıza paylaşmanın önemini öğretebilirsiniz. “Aşırı hediyelerin çocuklarda beklentileri ve tüketim alışkanlıklarını artırabileceğini de dikkate almak önemli.”

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir