Dicle Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Memet Atalay: “Yangının elektrikten çıkmadığı belge ve görüntülerle kanıtlandı”

Dicle Elektrik, 20 Haziran 2024'te Diyarbakır ve Mardin illerinde çıkan yangına ilişkin açıklama yaptı. Yangının elektrik hatlarından kaynaklanmadığını belirten Dicle Elektrik, yapılan detaylı incelemeler ve elde edilen deliller doğrultusunda yangının anız yakılması nedeniyle çıktığı bilgisini paylaştı.

“HİÇ BİR HATA BULMADIK”

Dicle Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Memet Atalay, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, yangının nedeninin uydu görüntüleri ve çok sayıda kamerayla doğrulandığını belirterek; “20 Haziran'da yaşanan yangının ardından saha ekiplerimizle yaptığımız ilk çalışmalarda yangının elektrik hatlarından çıkmadığını tespit ettik. Bu nedenle yangına ilişkin basına, kamuoyuna ve savcılığa yöneltilen suçlamalara cevap vermeye devam ediyoruz. Yangının çıktığı Köksalan ilçesi mezarlık alanında elektrik hattımızın bulunmadığını bir kez daha belirtmek isterim. Yangının ertesi günü saat 10.00 sıralarında Köksalan ilçesi genelinde hem alçak gerilim şebekesinin hem de köy içerisinde gelir şebekelerinin bulunduğu bölgelerde yapılan incelemelerde herhangi bir kırık iletken, düşmüş direk veya alçak gerilim arızasına rastlamadık. ve merkezi olanda. “Son sonuçlarımız ve detaylı incelemelerimiz, uydu görüntüleri ve çok sayıda kamera kaydıyla bu bulguları doğruladık.” Dedi.

WhatsApp görseli 25-06-2024, 21.03.20

ÖZEL MÜLKTE YANGIN ÇALIŞMASI SONRASI YANGIN YAYILIMI

Atalay, yangının iki ayrı özel mülkte anız yakılmasından kaynaklandığını söyledi; “Bazı medya ve sosyal medya kanalları yangının elektrikten kaynaklandığını iddia etse de, biz yangının elektrik hatlarından çıkmadığını delillerle yineliyoruz. Sentinel 2 uydusundan 17 Haziran 2024 ve 20 Haziran 2024 tarihlerinde aldığımız görüntülerde de görüldüğü gibi yangının anız yakılmasından kaynaklandığı anlaşılıyor. Nem ve sıcaklık göstergeleri, anız yakma işleminin planlı bir şekilde gerçekleştirildiğini, yanmadan saatler önce parsellerin etrafının çitle çevrildiğini açıkça gösteriyor. Yanan anız olmadığını söyleyen ve valiliğin ifadesini yalanlayan, yangının elektrik tellerinin yanmasından kaynaklandığını söyleyen sözde görgü tanığının ailesine ait olduğu belirlendi. Yangının çıktığı diğer arazinin ise başka bir tanığın ailesine ait alan olduğunu da tespit ettik.” dedi.

WhatsApp görseli 25.06.2024 15.21.21 (1)

GÖRSEL DELİLLER ADLİ MAKAMLARA SUNULDU

Yangına ilişkin bazı medya kuruluşlarında yer alan görüntülerin 23 Haziran 2024 tarihine ve gündüz saatlerine dayandığını belirten Atalay, şöyle konuştu: “15 vatandaşımızın ölümü ve onlarca kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan yangın, akşam saatlerinde başlarken, 20 Haziran 2024 dedikodusu medyada ve sosyal kanallarda yayıldı. Kamera kaydı 23 Haziran 2024 tarihli ve sabah saatlerinde Mardin'in Derik semtindeki bir meyve bahçesinde çıkan bu yangının videosunda gündüz saatleri görülüyor. 24 Haziran Pazartesi günü gerçekleşen ve elektrik kablolarından kaynaklandığı iddia edilen görüntüde, kameraya kaydedilen görüntünün '2024.06.23' olduğu açıkça görülüyor.” Dedi.

WhatsApp görüntüsü 06/25/2024, 03.21.21 (2)

ATALAY: 'OLAYA İLİŞKİN TÜM GÖRÜNTÜLER VE DELİLLER YETKİLİ YETKİLİLERLE PAYLAŞILDI'

Konuyla ilgili açıklamalarına devam eden Memet Atalay; “Yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Konuyla ilgili tüm görüntü ve delilleri kamu kurumları ve ilgili makamlarla paylaşmaya devam ediyoruz. Belgeler ve görüntüler yangının elektrikten kaynaklanmadığını doğruluyor. Ancak vatandaşlarımızdan Başsavcılığın yürüttüğü soruşturmanın sonuçlarını sabırla ve sükûnetle beklemelerini rica ediyoruz.” dedi.

KIRSAL VE TARIM BÖLGELERİNDE BLOK YATIRIM ÇALIŞMALARI

Dicle Elektrik saha çalışanları, şebekeye 1 milyar dolardan fazla yatırım yapmalarına rağmen özellikle kırsal ve sulu tarım alanlarında fiziksel ve sözlü şiddetin odağında olmaya devam ediyor. Zaman zaman fiziksel saldırılara, çalışanlarını dövmeye ve araçlarını tahrip etmeye kadar varan şirket, yatırımlarından vazgeçmemekte kararlı. Onlarca yıldır teknoloji odaklı yaptığı yatırımlar ve etkin saha çalışmaları sayesinde kayıp-kaçak oranını %76'dan %43'e düşüren şirket, ülke ekonomisine de büyük katkı sağladı. Kayıp ve kaçak oranındaki tüm engellere rağmen 10 yılda yılda yaklaşık 9 milyar KwH enerji kaydeden, böylece özelleştirmenin ilk 10 yılında ülke ekonomisine 165 milyar TL katkı sağlayan bir dağıtım şirketi.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Dağıstan'da yeni çatışma!  'Dışarı çıkma'Dağıstan'da yeni çatışma! 'Dışarı çıkma'
Kadıköy'deki restoranın asma tavanı çöktüKadıköy'deki restoranın asma tavanı çöktü
Kulisleri hareketlendiren toplantı!  İmamoğlu'nun suçlamaları gündem oldu!  Açıklamalar ardı ardına geldiKulisleri hareketlendiren toplantı! İmamoğlu'nun suçlamaları gündem oldu! Açıklamalar ardı ardına geldi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir