Eğer hastalığınızın kötüleşmesini istemiyorsanız bu 7 eylemden kaçının! Uzmanlar hastalığınızın daha da kötüleşebileceğini açıkladı… – Son Dakika Hayat Haberleri

Soğuk algınlığı hepimizin zaman zaman karşılaştığı bir hastalıktır. Ancak bazı alışkanlıklarınız veya davranışlarınız hastalığınızı daha da kötüleştirebilir veya iyileşmenizi uzatabilir. İşte uzmanların belirttiği 7 hata ve bunlardan kaçınmanın önemi…

YOĞUN EGZERSİZ YAPIN

Egzersiz moralinizi yükseltebilir, ancak hasta olduğunuzda aşırıya kaçmak vücudunuza zarar verebilir. Hafif egzersizler yapabilirsiniz ancak ciddi semptomlarınız varsa dinlenmeyi tercih edin.

HASTA OLDUĞUNUZU İNKAR EDİN

Kendinizi kötü hissettiğinizde bunu inkar etmek faaliyetlerinizi azaltmaktan alıkoyabilir ve iyileşme sürecini uzatabilir. Vücudunuzu dinleyin ve ona ihtiyaç duyduğu dinlenmeyi verin.

UYKUSUZ KALMAK

Uyku, bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için önemlidir. Hastalık sırasında yeterince uyumaya dikkat edin çünkü bu iyileşme sürecini hızlandırabilir.

ALKOL TÜKETİMİ

Alkol, bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalığın süresini uzatabilir. Bu nedenle hasta olduğunuzda alkolden uzak durmanız önemlidir.

STRESLE YÖNETMEYİN

Kronik stres bağışıklık sistemini etkileyerek hastalığın seyrini olumsuz yönde etkileyebilir. Stresi azaltmak için dinlenmeye ve sakinleştirici aktivitelere zaman ayırmaya çalışın.

BAZI İLAÇLARIN AŞIRI KULLANIMI

Dekonjestanlar gibi burun tıkanıklığını gideren ilaçlar semptomları hafifletebilir ancak uzun süreli kullanım burun tıkanıklığını daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaya dikkat edin.

YETERSİZ HİDRASYON

Hasta olduğunuzda vücudunuzun daha fazla sıvıya ihtiyacı vardır. Su, çay ve et suyu gibi ince, berrak sıvıların tüketilmesi iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir