Ekonomist Harry Dent: “2008 mali krizinden daha büyük bir çöküş geliyor”

Dent'e göre 2008 ekonomik krizinden daha büyük bir borsa çöküşü yaklaşıyor.

REKLAM

Ünlü ekonomist ve finans yazarı Harry Dent, borsada 2008 ekonomik krizinden daha büyük bir çöküşün yaşanacağını savundu.

Pazartesi günü Fox News Digital'e konuşan The Economist, ABD hükümetinin iddia ettiği “yapay teşviklerin” kaçınılmaz çöküşü geciktirdiğini, önümüzdeki Aralık ayında yaşanacağını söylediği krizin “hayatımızın çöküşü olacağını” söyledi.

Henüz “balon”un patlamadığını ve bunun 1925-1929 Büyük Buhran'ında yaşanandan daha kötü bir durumla sonuçlanacağını belirten Dent, şunları kaydetti: “Buhran'ın arkasında yapay bir teşvik yoktu. daha önce hiç yaşanmamış yeni bir durum.” “Bu politika uzun vadede ekonomiyi iyileştirebilir ama içinde bulunduğumuz durumun ciddiyetini balon patladıktan sonra anlayacağız” dedi ve ekledi.

Teşviklerin 14 yıl sürdüğünü, 5-6 yıl sürmesi gereken sürecin devlet desteği nedeniyle ertelendiğini belirten ekonomist, 2008-2009'a göre daha büyük bir ekonomik çöküş yaşanacağını söyledi.

Öte yandan ABD borsaları Mayıs ayını yükselişle kapattı. Dünyanın teknoloji borsası Nasdaq yüzde 6,9, S&P 500 yüzde 4,8, Dow Jones ise yüzde 2,3 yükseldi.

Ayrıca teknoloji devi Nvidia'nın yaklaşık iki hafta önce 10:1 hisse bölünmesi gerçekleştirerek üç günde rekoru kırdığı da biliniyor.

Ekonomist Dent, “büyük bir şirket” olarak nitelendirdiği ve Nasdaq'ın kahramanı olarak gördüğü Nvidia'nın yüzde 98 oranında düşeceğini öne sürdü. Dent, “Tarihte kötü sonlanmayan tek bir balon olmadığını söyleyebilirim ve bu da en büyük balon” dedi.

Ekonomist, ekonomiye yapılacak düzenlemelerin beklenen “çöküş” tarihinde yürürlüğe gireceğine ve piyasanın 2025 başı veya ortasında dibe vuracağına inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir