Engelli vatandaşlar belge ve protezlerle ilgili sorunlarını dile getiren etkinlik düzenledi: farkındalık ve çözüm çağrısı – Son Dakika Türkiye Haberleri

10-16 Mayıs tarihleri ​​arasında düzenlenen Engelliler Haftası'nda engellilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Günümüzde engelliler sorunlarını tekrarlamış ve çözüm talebinde bulunmuştur.

Engelli Hakları Federasyonu Başkanı Cemalettin Gürsoy, Cumhuriyet'te engellilerin yaşadığı sorunları ve yapılması gerekenleri değerlendirdi. Engellilerin en önemli sorunlarından birinin engelli bildirimi meselesi olduğunu belirten Gürsoy, sağlık raporlamasında engellilik yüzdesinin düşük hesaplandığını ve mağduriyete yol açtığını söyledi.

Ortez, protez, akülü tekerlekli sandalye gibi medikal ürünlerin fiyatlarının döviz kurlarından dolayı yüksek olduğunu belirten Gürsoy, şöyle konuştu: “Fiyatlar şu anda çok yüksek. Bu durum engelli vatandaşları da etkilemektedir. “Birçok engelli vatandaşımız maddi nedenlerden dolayı yenisini alamıyor ve protezlerini kurdelelerle bağlayıp tahtalarla desteklemek zorunda kalıyor” dedi.

Sokak ve kaldırımların masa, sandalye gibi engellerle dolu olduğunu kaydeden Gürsoy, kaldırımların, mağaza vitrinlerinin ve rampaların durumunun belediyeler tarafından kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir