Esnaf umduğunu bulamadı… Son 25 yılın en kötü tatili! – Güncel ekonomi haberleri

Kurban Bayramı'nda artan hayat pahalılığı ve ekonomik kriz esnafı olumsuz etkiledi. Dünyanın en eski çarşılarından biri olan ve tarihi 2 bin 400 yıl öncesine dayanan İzmir Kemeraltı Çarşısı'nda esnaf, Kurban Bayramı'nda umduğunu bulamadı.

Kemeraltı esnafı işlerinin yarı yarıya düştüğünü söyledi; Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, esnafın işlerinin bozulmasının nedeni olarak ekonomik kriz ve ekonominin kötü yönetilmesini gösterdi.

“İNSANLARIN MALİ DURUMU YOK”

Kemeraltılı esnaflardan Ekrem Altın, tatil döneminde işlerin beklendiği gibi gitmediğini belirterek, şunları söyledi:

“Bu tatillerden hiç memnun değiliz. İşler kötü gidiyor. Önceki yıllarda daha iyiydi. Bu tatil hiç hoş değil. İnsanların maddi durumları yok, paraları yok, her şey aşırı pahalı. Et pahalıdır. Esnaf olarak hepimiz zarardayız.”

“ÜRETİM OLMADIĞINDA TÜKETİM OLMAYACAKTIR”

Tüccar Mesut İnler, sadece bayramlarda değil genel olarak işlerde bir gerileme yaşandığını belirterek, şunları söyledi:

“İşler tatille ilgili olmasa da ekonomik nedenlerden dolayı geriliyor. Bunun nedeni artan faiz oranlarıdır. Çünkü üretim olmayınca tüketim de olmuyor. “Tüketim olmayınca insan doymuyor.”

“TÜKETİM MALZEMELERİNDE ARTIŞ EKSTRA MADDELERDE AZALMA”

Kemeraltı'nın yıllar geçtikçe eski hareketliliğini ve ticaret kapasitesini kaybettiğini kaydeden tüccar Bahri Kayabaşı, şu ifadeleri kullandı:

“Her şey ortalama. Günlük işlerimiz var. Önceki yıllarda olduğu gibi ek bir yük bulunmamaktadır. Önceki yıllarda Kemeraltı daha bilinen bir yerdi. İnsanların en sevdiği yerlerden biriydi. Ama sektörler küçüldükçe buraya gelenlerin sayısı da azaldı. Sektör sayısı ve hizmet kalitesi düştü. Yaşam kalitesi düştü. Ekonominin de etkisi var. “Yüksek kiralar, azalan kazançlar… Tüketim mallarındaki artış, ekstra kalemleri azalttı.”

“İNANILMAZ İSTİKRARIMIZ VAR”

Kemeraltı esnafı adına genel bir değerlendirme yapan Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, tatilde esnafın beklediğini alamadığını söyledi. Ekonomi yönetiminin kötü olduğunu belirten Girgin, tüccarların kârlarının her geçen gün azaldığını söyledi.

Tatil öncesi dönemin 25 yılın en kötü dönemi olduğunu belirten Girgin, şöyle konuştu:

“Tatilden öncesine bakmamız lazım. Bundan 3-4 yıl önce bayram arifesinde çok iş yapardık. Tatil yaklaşırken borçlarımızı ödemek için fazlamız olacak. Tüccarların söylediği gibi tatil öncesi bu kadar istikrarlı ve huzurlu bir dönem görmeyeli uzun yıllar, hatta belki 25 yıl oldu. Bu bizim için çok önemliydi. Yaşam koşulları ve ekonomiden dolayı burayı pek iyi kullanamadık. Bayramlarda yabancılar, turistler ve İzmirliler pazara geliyor. Ama alım gücümüzde sorun olduğu için inanılmaz derecede durgunluk yaşıyoruz. Esnafın istediği kadar insanı var ama biz dükkanlara girmekten hiçbir ekonomik kazanç elde etmiyoruz. Kurban Bayramı öncesi hayalimiz gerçekleşmedi. Nereden? Tatillerin uzunluğu, Babalar Günü, sıcaklar ve tatillerin okulların kapanmasıyla birleşmesi… Bu dört faktör trader'lara kâr kapısını bir nebze olsun kapattı. “Biz bu tatili böyle yaşadık.”

“İNSANLAR GİYİNMEK VE YEMEKTEN ÇOK ÇEKİLİYOR”

Girgin, tüccarların kârlarının giderlerini karşılamaya yetmediğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün geldiğimiz noktada insanların iş cirolarını değil kârlarımızı karşılaştırmamız gerekiyor. Kârımız azaldı. Çünkü insanların cebinde para yok… Emeklilerin parası artmadı, asgari ücret insanlara yetmiyor. Tüccarlara yönelecek kitlelerin parası o kadar kıymetli ki… Onlara verecekleri ürünün artık sabit bir fiyatı yok. Günümüzde bu da değişiyor. Bu makaslar sonuna kadar açık. İnsanlar büyük ölçüde giyim ve yiyecekten çekildiler.”

“BU İŞ DEVLETİN ELİYLE ÇÖZÜLMELİ”

Esnafın iş oranlarındaki düşüşün en etkili sebeplerinden birinin mevcut ekonomi olduğunu vurgulayan Girgin, çözümü hükümete işaret ederek, şöyle konuştu:

“En etkili sebep ekonomi. Ülkemizin sıkı ekonomisi ve idari eksikliklerimiz aslında vatandaşımızın cebine yansıyor. Ekonomide henüz bir formül bulamadık. Formülü sürekli değiştiriyorduk. Formüldeki bu değişikliklerden kaynaklanan bir yara var. Ülkemizde istediğimiz düzeni sağlayamadık. Bunun sorumlusu insanlar ve tüccarlar değil. Burada idari bir sorun var. Bu durumun devlet eliyle çözülmesi gerekiyor. Kemeraltı'nda işler böyle devam ederse… Biz hep dış sermayeyle, sabırla 'Haydi yarın daha güzel olur, tatilde toparlanırız' diyerek bu günlere geldik. Bundan sonraki günler bizi mutlu eden günler değilse, o borçla nasıl başa çıkacağız? Bir an önce doğru adımları atmamız ve nefes alabilmemiz için mevzuatı doğru ekonomiyle yenilememiz gerekiyor. Esnafın üzerinde inanılmaz bir yük var. Bu yükü azaltmak hükümetin elindedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir