Gazze hükümeti: 3.500 çocuk yetersiz beslenme nedeniyle ölme tehlikesiyle karşı karşıya

Gazze hükümetinin basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail ve ABD'nin yardımların Filistin halkına ulaşmasını engellediği ve Gazze Şeridi'nin giderek açlığa sürüklendiği belirtildi.

Açıklamada, Gazze'de 3 bin 500 çocuğun yasaklı gıda takviyeleri ve aşıların bulunmaması ve yetersiz beslenme nedeniyle ölme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Açıklamada, ABD ve İsrail'in Gazze'de 2,4 milyon sivili aç bırakmaya kararlı olduğu vurgulanarak, hastaları ve çocukları aç bırakma politikası ile gıda ve ilaç girişine getirilen yasağın tehlikeli ve insanlık dışı bir tutum olduğu belirtildi.

Açıklamada, bunun Gazze'deki sivillere karşı soykırım niteliğinde bir savaş teşkil ettiği ve bu suçların durdurulması için acil uluslararası müdahalenin gerekli olduğu vurgulanıyor.

Refah sınır kapısı 7 Mayıs'tan bu yana kapalı

İsrail ordusu 7 Mayıs'ta Gazze'nin Refah bölgesine kara saldırısı düzenleyerek Mısır sınırının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurdu.

Refah sınır kapısı, İsrail'in bölgeyi işgalinin başladığı 7 Mayıs'tan bu yana kapalı.

Gazze Şeridi'nin İsrail dışında dış dünyaya açılan tek kapısı olan Refah sınırının kapatılması, gıda sıkıntısı çeken Gazze'ye insani yardım akışını önemli ölçüde etkiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir