“Gazze meselesine sessiz kalmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İstanbul'da düzenlenen D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi'nin olağanüstü toplantısında konuştu.

Bakan Fidan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:


“Filistinli kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız”

D-8 olarak bugün tarihi bir görev üstleniyoruz. Gazze'deki İsrail zulmü karşısında sessiz kalmadığımızı ve kalamayacağımızı İstanbul'la birlikte bir kez daha tüm dünyaya ilan ediyoruz. Çağrımıza cevap veren tüm misafirlerimize şükranlarımı sunuyorum.

D-8, 27 yıl önce eski başbakanlarımızdan Necmettin Erbakan'ın öncülüğünde ekonomik iş birliği amacıyla kuruldu. Bu vesileyle kendisini rahmetle anıyoruz. Bildiğiniz gibi Filistin davası uzun süredir ortak paydamızdır. İstanbul'daki bu toplantıda Gazze'deki vahşetin sona ermesi için neler yapabileceğimizi tartıştık. Filistinli kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız. Gazze'de bir an önce ateşkesin sağlanması ve Gazze'deki kardeşlerimize insani yardım ulaştırılması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. İsrail işgalinin durdurulması ve iki devletli çözümün sağlanması için var gücümüzle çalışacağız.


“Türkiye olarak bu müzakerelere her türlü katkıyı verdik.”

Netanyahu'nun köktendinci hükümeti ateşle oynamaya devam ediyor. Netanyahu kendi halkı dahil bölgedeki herkesin geleceğini tehlikeye atmaktan çekinmiyor. Mısır ve Katar'ın taraflar arasındaki arabuluculuk çabalarını takdir ediyoruz. Türkiye olarak bu müzakerelere her türlü katkıyı yaptık, bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Bu kararı grup olarak aldık.


“D-8 ülkeleri olarak bu adaletsizliğin sona ermesini istiyoruz.”

İsrail'in müzakereleri sürekli olarak kötüleştirmesi ve ateşkesi kabul etmeyi reddetmesi, artık onu kayıtsız şartsız destekleyenlere ağır maliyetler doğuruyor. Gazze'de yaşanan trajedi bazı ülkelerin ikiyüzlülüğünü ortaya çıkardı. Ukrayna'da işgale karşı çıkanlar, Filistin'de işgale direnmeyi suç olarak görüyor. Gazze, uluslararası sistemin acizliğini ve yetersizliğini açıkça ortaya koymuştur. Devlet sahibi olmak Filistinlilerin en doğal hakkıdır. Filistin Devleti dünyadaki çoğu ülke tarafından tanınmaktadır. Ancak Amerika'nın vetosu nedeniyle Amerika, Birleşmiş Milletler'e tam üye olamıyor. D-8 ülkeleri olarak bu adaletsizliğin sona ermesini istiyoruz.


“İsrail giderek yalnızlaşıyor”

Bu tür haksızlıkların karşısında duran ilkeleri ve adil davranan tüm ülkeleri takdir ediyoruz. Bazı Avrupa Birliği ülkelerinin Filistin'e cesur desteğini bir umut ışığı olarak görüyoruz. Aynı şekilde Batı kamuoyunun İsrail'in hükümetlerinin aksine uyguladığı vahşete isyan etmesi geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor.

İsrail giderek yalnızlaşıyor. D-8 ülkeleri olarak sadece ekonomik işbirliğinde değil, Filistin meselesinde de birlikte hareket etmeye kararlıyız. İstanbul'da yayınladığımız ortak deklarasyon bunun tezahürüdür. Başkalarından çözüm beklemiyoruz. Çözüm bulmak için buluşuyoruz, birlikte istişare ediyoruz ve birlikte yol alıyoruz. Ortak açıklamada yer alan somut adımlar İsrail üzerindeki baskıyı artıracak ve Filistinli kardeşlerimizin özgürlüğüne katkı sağlayacaktır. D-8 ülkeleri olarak İstanbul'da aldığımız kararların hayırlı olmasını diliyorum. Kararlara uyacağımızı belirtiyorum. Hepinize saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir