Gazze Şeridi'nde açlıktan ölenlerin sayısı 40'a yükseldi

Filistin'in resmi ajansı WAFA'nın haberine göre, Deir El Balah kentindeki Mescid-i Aksa şehit hastanesinde açlık ve susuzluktan dolayı Gazzeli bir çocuk hayatını kaybetti.

Hastane kaynakları, bu vakayla birlikte Gazze Şeridi'nde yetersiz beslenme mağduru sayısının 40'a yükseldiğini bildirdi.

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya kasabasında bulunan Kemal Advan Hastanesi'ndeki kaynaklar da, Gazze Şeridi'nde 200'den fazla çocukta yetersiz beslenme belirtilerinin kaydedildiğini ve ülkede bir insani felaketin yaklaştığını söyledi. Gazze Şeridi'nin kuzeyinde.

Yaklaşık 700.000 nüfuslu Kuzey Gazze, İsrail'in sınır geçişlerini kapatması ve yardım kamyonlarının kuzeye girememesi nedeniyle ciddi bir gıda krizi yaşıyor.

İsrail ordusunun 7 Mayıs'ta Refah sınırının Filistin tarafını işgal etmesi, Gazze'ye yardım akışının durmasına, yaralı ve hastaların tedavi için yurt dışına gidememesine neden olurken, başta kuzey olmak üzere bölgede yaşanan insani felaketi daha da kötüleştirdi. . Gazze Şeridi'nin.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, İsrail'in Gazze Şeridi'ne 7 Ekim 2023'ten bu yana düzenlediği saldırılarda 37 bin 266 kişi öldü, 85 bin 102 kişi de yaralandı.

Açıklamada, halen enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu, ancak sağlık ekipleri ve sivil koruma ekiplerinin cenazelere ulaşamadıkları belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir