Giderler artıyor, özelleştirmeler devam ediyor! – Güncel ekonomi haberleri

Türkiye'yi krize sürükleyen AKP iktidarının gizlediği sorunlar, 2023 genel seçimleri sonrasında alınan “zorunlu” rasyonelleştirme tedbirleriyle görünür hale gelirken, devlet harcamaları da artıyor. Bu nedenle özelleştirme, büyük kaynak ihtiyacı bağlamında önemli bir araç olarak kullanılmaya devam ediyor.

İşte bunların en son örnekleri:

4 Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı “Hazine Nakit Gerçekleşmeleri” raporuna göre, Hazine'nin nakit açığı yılın ilk üç ayında aynı döneme göre yüzde 121,1 artışla 570,3 milyar liraya ulaştı. önceki yıla ait. Bu çerçevede faiz dışı açık yüzde 99,8 artarak 345,6 milyar liraya ulaştı. Ödenen faizler yüzde 154,8 artarak 225,2 milyar liraya ulaştı. Nakit dengesi bütçe sonuçları açısından önemli bir ön veridir.

4 Hazine'de bu durum yaşanırken, Özelleştirme İdaresi (ÖİB) de alacağı yeni tedbirleri dün Resmi Gazete'de bir dizi duyuru yayınlayarak duyurdu.

KOÇ'TAN RAPOR VERİLDİ

Bu kapsamda yine Türk Denizcilik İşletmelerine ait “Fenerbahçe Kalamış Marina”nın reklamı yapıldı. Burası 40 yıl süreyle “İşletme Hakkı İmtiyazı” yöntemiyle özelleştirilecek. 120 milyon TL geçici teminatı bulunan ihalede son teklif verme tarihi 29 Mayıs olarak belirlendi. Hatırlayacağınız gibi, Fenerbahçe Kalamış Marina ilk kez 2011 yılı başında özelleştirme programına alınmıştı. En ciddi adım ise 2021 yılında atılmıştı. En yüksek teklifi 2,5 milyar lirayla Koç Holding iştiraki Tek-Art yapmıştı. Hem AP hem de Cumhurbaşkanlığı bu duyuruyu onayladı. Ancak Koç Holding'in açıklamasına göre bu onay 19 Ocak 2022'de Cumhurbaşkanlığı kararıyla iptal edildi.

Bunun nedeni hakkında kamuoyuna herhangi bir bilgi açıklanmadı ancak bir süredir perde arkasında BAE'nin bu yerle ilgilendiği yönünde söylentiler dolaşıyordu. Bu liman için son duyuru 7 Temmuz 2022'de yapılmıştı. Ancak yeterli teklif gelmeyince ihale 3 Kasım 2022'de iptal edildi. 4 ÖİB, dün ayrıca Aydın Didim, Antalya Manavgat, Nevşehir, Şanlıurfa Karaköprü, İstanbul Göktürk, İstanbul Esenyurt'ta toplam 107 bin 360 metrekare büyüklüğündeki 10 mülkü “satış” yöntemiyle özelleştireceğini açıklamıştı. Yarışlar 7-14 Mayıs tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir