Gülhan Karadereli'yi Marmaray istasyonunda bıçaklayan sanık hakim karşısına çıktı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Tutuklu sanık Çetin Aktay, cezaevinden ses ve görüntü bilgi sistemleri (SEGBİS) aracılığıyla İstanbul Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya bağlandı. Odada müşteki Gülhan Karadereli ve partinin avukatları da hazır bulundu.

Saldırgan Çetin Aktay, mahkemedeki savunmasında şunları söyledi: “Şikayetçi hiçbir şey yapmadığım halde benden şikayetçi oldu. Şikayetçinin tanıdıkları beni dövdü. Akıl sağlığım yerinde değil. Göztepe durağında intihar etmeyi planladım. Şikayetçiyi gördüm. Yolda bıçağı Üsküdar'da aldım ve Göztepe'de indim. “Trenin önüne atlamak üzereydim, ölmeseydim bıçakla boğazımı kesecektim. Ona zarar vermek hiçbir zaman aklıma gelmedi.”

SANIK AVUKAT: ÖLDÜRME Niyeti OLMIŞ olsaydı ÖLDÜRÜRDÜ

Sanık avukatı şunları söyledi: “Müvekkilim kazadan bir gün önce intihara kalkıştı. İfadesinden anlaşıldığı üzere ertesi gün tekrar intihara kalkıştı. Akıl sağlığının yerinde olmadığını düşünüyoruz. Müvekkilimin akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesini talep ediyoruz. “Müvekkilim öldürme kastı olsaydı onu öldürebilirdi” dedi.

MÜŞTERİ KARADERELİ: KİŞİ BENİ ÖLDÜRMEYE GELDİ

Gülhan Karaderili, mahkemedeki ifadesinde, sanığın kesinlikle intihara teşebbüs amacıyla orada olmadığını, saldırı sırasında öldürücü darbeler aldığını belirtti.

Duruşma 14 Kasım'a ertelendi

Mahkeme, geçici kararla duruşmayı 14 Kasım 2024'e erteleyerek, sanığın tutuklanmasına, sanığın akıl sağlığının yerinde olduğuna ilişkin rapor alınması için Adli Tıp Kurumu'ndan randevu alınmasına ve sanığın hazır bulunuşluğuna ilişkin rapor alınmasına karar verdi. bir tıp doktorunun. Şikayetçinin yüzünde kalıcı yara izi.

“CEZADAN KURTULMAK KOLAY OLMAMALI”

Karadereli'nin avukatı Can Akşahin, duruşma sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Anlayacağınız gibi bu kadar yıldır TCDD bünyesinde akli dengesi yerinde olmayan bir kişiyi işe almazlardı. Bu bir skandaldır. Ancak adli prosedür olarak kişinin dosyayı eksiksiz tamamlaması gerekiyordu. Maalesef şahıs Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmiş ve adli tabip muayene yapılmasına karar vermiş. Ben burada ekranların karşısında dururken şunu söylemek istiyorum: diyerek cezadan kaçmak bu kadar kolay olmamalı. “Ben akıl hastasıyım, deliyim.”

“3,5 YIL GİBİ CEZA ALIRSAN ÖLMEYİ TERCİH EDERİM”

Saldırıya uğrayan Gülhan Karadereli de duruşmanın ardından mahkemede şu açıklamayı yaptı:

“Adaletin yerini bulmasını istiyorum. Eğer bu kişi 3, 5 yıl, 6, 7 yıl gibi kısa süreli cezalarla kurtarılabiliyorsa ölmeyi tercih ederim. Avukatlarımın da açıkladığı gibi kişinin akli dengesinin yerinde olmadığı açık. ve bu gerçekten canavarca bir duyguyla tasarlanmış bir öldürme girişimidir.” Bunu videolarımızla ve testlerimizle gösterdik. Umarım en ağır cezayı alır. Altı, yedi, beş, dört gibi çok kısa bir ceza alırsa gerçekten ölmeyi tercih ederim. Söyleyeceklerim bu kadar “Sokaklara çıktığımda hep tedirgin oluyorum. Yüzümü saklamam, maske takmam gerekiyormuş gibi hissediyorum. Bunu gerçekten istiyorum. Hem zihinsel, hem de fiziksel olarak bir an önce iyileşin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir