Güney Kore'de binlerce Samsung çalışanı 3 gün greve gitti – Son Dakika Dünya Haberleri

Getty Images
Greve katılan işçiler, Samsung'un Seul'ün Hwaseong bölgesindeki genel merkezinde toplandı.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung'da çalışan 6.500'den fazla işçi, daha adil ücret talebiyle bugün üç günlük greve başladı.

Sendikalı işçilerin talepleri arasında yıllık izinlerin bir gün artırılması da yer alıyor.

Sendika, taleplerinin karşılanmaması halinde yeniden greve gideceklerini söyledi.

Grevdeki Ulusal Samsung Elektronik Sendikası'nın (NSEU) üye sayısı 30.000 civarında, yani Güney Kore'deki Samsung işçilerinin dörtte biri. Ancak sendika, çoğu üretim alanlarında çalışan yaklaşık 6.540 işçinin olduğunu duyurdu. ve ürün geliştirme departmanları bu haftaki greve katıldı.

Uzmanlar, düşük katılım ve otomatik üretim nedeniyle grevin dünyanın en büyük çip üreticisindeki üretim üzerinde önemli bir etki yaratmasının beklenmediğini söylüyor.

Sendika ilk grevini geçen ay gerçekleştirdi ancak Samsung, bu grevin ticari faaliyetlerini etkilemeyeceğini duyurdu.

Şirket, bugün başlayan greve ilişkin bir açıklama yayınlamadı.

Greve katılan işçiler, Samsung'un Seul'ün Hwaseong bölgesindeki genel merkezinde toplandı.

Katılımın düşük olduğu yönündeki eleştirilere yanıt olarak sendika başkanı Son Woo-mok, yalnızca beş yıl önce kurulduklarını ve üyeleri eğitmek için yeterli zamanları olmadığını söyledi; “Ancak katılımın düşük olduğunu düşünmüyorum, diğer sendikalara göre çok genciz” dedi.

Sendika liderleri, ikramiyelerin şirketin faaliyet kârından sermaye maliyetinin çıkarılması yoluyla hesaplanmasının adil olmadığını savunuyor.

Samsung, 5 Temmuz tarihli açıklamasında yılın ikinci yarısında (Nisan ile Haziran ayları arasında) kârının geçen yılın 15 katı olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir