Hayallerinin peşinden gitti ve kurduğu tesiste 45 günde 18 ton ürün satın aldı! – En son hayat haberleri

Kentte yaşayan 47 yaşındaki 3 çocuk annesi Tuba Yavilioğlu, internetten yaptığı araştırmalar sonucu mantar çiftçisi olmaya karar verdi.

Çeşitli illerdeki mantar yetiştiricilerini ziyaret eden Yavilioğlu, geçen yıl mantar yetiştiriciliğine yönelik proje hazırlayarak, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve TKDK tarafından yürütülen IPARD programına proje başvurusunda bulundu.

Başvurusu kabul edilen Yavilioğlu, 3 milyon 308 bin lira hibe ile 6 ay önce Aziziye İlçesi Kumluyazı Mahallesi'nde 6 odalı, 5 katlı, ranzalı mantar tesisi kurdu.

Tesiste mezun oğlu ve 4 kadını çalıştıran Yavilioğlu, 45 günde yaklaşık 18 ton mantar üretip toptancılara satıyor.

Tuba Yavilioğlu, AA muhabirine, 3 çocuğunu büyüttükten sonra çalışma hayatına başladığını söyledi.

Uzun süredir mantar üretimiyle ilgilendiğini belirten Yavilioğlu, şöyle konuştu: “İnternette devlet desteği arıyordum, çocuklarım ve eşim mantar işine destek verdi. TKDK'dan İl Koordinatörlüğü'nden koordinatörler ve uzmanlar Erzurum her aşamada beni bilgilendirdi ve yönlendirdi. Bu faaliyeti yapmaya karar verirken babamı kaybettim, inişler ve çıkışlar oldu ama her zaman “Hayallerimin peşinden gittim ve çok mücadele ettim. Bu tesisin oluşturulmasında TKDK Erzurum çalışanlarından maksimum desteği aldım.” dedi.

Yavilioğlu, kentte mantar üretim tesisine ihtiyaç duyulduğunu ve bu işi yürütmek için eğitim ve sertifikalar aldığını söyledi.

ANNE VE OĞLUNUN HEDEFİ İHRACAT

Tam kapasite çalıştıklarında 45 günde 18 tona kadar mantar ürettiklerini söyleyen Yavilioğlu, şöyle devam etti:

“Devletin desteği olmasaydı bu işi başaramazdım. 800 metrekare kapalı alanda 6 odalı ve soğuk odalı bir yapı kurduk. 3 milyon 308 bin lira katkı aldım. Devletimizi utandırmamak için mücadele ediyoruz. 4 kadınla ve oğlumla birlikte çalışıyoruz. Yanımda eşimin ve çocuklarımın olması beni mutlu ediyor.” “Burası benim hayalim ve çocuklarımın geleceğe açılan kapısı oldu.”

Yavilioğlu, besin değeri yüksek kültür mantarlarına talebin yoğun olduğunu, ihracata yönelik proje hazırlayacaklarını söyledi.

Serdar Yavilioğlu, şöyle konuştu: “40-45 günde 18 ton mantar alıyoruz. Hedefimiz ihracat. Annemle çalışmak çok güzel bir duygu ve o her zaman yanımızda. İnşallah işi büyütüp en yüksek noktaya ulaşırız. hedefler.” Annenin ihracat hedefi.” dedi.

Tesiste çalışan Ayten Bilici, aile bütçesine katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Ürettiğimiz mantarları toplayıp paketliyoruz. Daha önce hiç çalışmadım, ev hanımıydım. Eğlenceli bir iş yapıyoruz. Herkese çalışmayı tavsiye ediyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir