Hintli milyarderin evliliği aylar sürdü: Rihanna'dan Justin Bieber'a ünlüler geçit töreni – Son Dakika Dünya Haberleri

“Kime ve neye göre çok fazla?”

Hindistan'da pek çok kişi, Asya'nın en zengin iş adamının küçük oğlu için planladığı aylar süren düğünün maliyetiyle ilgili bu soruyu soruyor.

Reliance Industries holding şirketinin yönetim kurulu başkanı Mukesh Ambani'nin en küçük oğlu Anant Ambani; İlaç devi Encore'un sahibi Viren ve Shaila Merchant'ın kızı Radhika Merchant ile evleniyor. Düğünlerinin bu hafta bitmesi bekleniyor.

Gerçek düğün töreninden önce dört ay süren görkemli kutlamalar yapıldı. Göz alıcı elbiseler, şaşırtıcı mücevherler, masalsı dekorasyonlar ve nadide gözlükler dünyanın dikkatini bu düğüne çekti.

Hindistan gösterişli düğünlerle bilinmesine rağmen, düğün halkın gözünde ilgi uyandırdığı kadar öfkeye de yol açtı.

On milyonlarca insanın yoksulluk sınırının altında yaşadığı ve gelir eşitsizliğinin yüksek olduğu ülkede sergilenen zenginlik ve servet ölçeği pek çok kişi tarafından eleştirildi.

Getty Images
Ana düğün töreni Mumbai'deki aile malikanesinde yapılacak.

EPA
Ebeveynler Neeta ve Mukesh Ambani, kutlamaları unutulmaz kılmak için çevrilmemiş taş bırakmıyorlar.

Ambaniler, petrolden telekomünikasyona, petrokimyaya, teknolojiye ve hızlı modaya kadar çeşitli iş kollarıyla Hindistan'ın her yerinde varlığını sürdürüyor. Hayatları kamuoyunun yoğun ilgisiyle takip ediliyor.

Mukesh Ambani'nin kişisel servetinin 115 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. 29 yaşındaki küçük oğul Anant, Reliance Industries'in yönetim kurulu üyesidir.

Ambanilerin, bir başka Hintli işadamı Gautam Adani ile birlikte Başbakan Narendra Modi ile yakın bağları olduğu iddia edilirken, muhalefet partileri bu kişilerin kayırmacılık yaptığını öne sürüyor. Hem iş adamları hem de hükümet bu suçlamaları reddediyor.

Ambani ailesinin muazzam zenginliği ve nüfuzu Hindistan sınırları içinde iyi biliniyor olsa da, bu dünya genelinde geçerli değildi.

Bu, Ambani'nin Mart ayında oğlu için üç günlük bir düğün partisi düzenlemesine kadardı.

Haberler
Düğün öncesi şenliklere Janhvi Kapoor gibi Bollywood'un en büyük yıldızlarından bazıları katıldı.

Kutlamalar, ailenin batıdaki Gujarat eyaletindeki memleketi Jamganar'da gerçekleşti. Burası aynı zamanda dünyanın en büyük petrol rafinerisine de ev sahipliği yapıyor. Rafineri Ambani'ye ait.

Etkinliklere 1200'e yakın kişi katıldı. Konuklar arasında Meta'nın kurucusu Mark Zuckerberg ve Microsoft'un kurucusu Bill Gates de vardı.

Parti, etkinlik için özel olarak hazırlanan verandada akşam yemeğiyle başladı. Çarpıcı yapının, gelinin New York'ta bir üniversite öğrencisi olarak sevdiği Brooklyn Botanik Bahçesi'nde bulunan kristal Viktorya tarzı bir bina olan Palm House'a benzediği bildiriliyor.

Partiyi Rihanna'nın performansı izledi. İnternette viral olan videolarda, ailenin ünlü pop yıldızıyla sahnede eğlendiği görülüyor. İnsanlar bunları bilmese bile bu videolardan sonra radarlarına girme ihtimalleri oldukça yüksek.

Haberler
Rihanna'nın ailesiyle birlikte sahnede olduğu videolar viral oldu.

Tören boyunca onlarca usta şef, lüks çadırlarda ağırlanan misafirlere, makyaj sanatçıları ve kişisel stilistlerin hizmetiyle, dünya mutfağından 2 binden fazla yemek ikram etti.

Etkinlikler için 10 sayfalık kıyafet yönetmeliği dağıtıldı. Ailenin hayvan barınağını ziyaret için “orman ateşi” temalı bir kutlama için konuklara nasıl giyinecekleri konusunda rehberlik edecekler ve ardından görkemli malikanelerinin geniş arazisinde Moulin Rouge temalı bir “ev partisi” kutlaması yapacaklardı.

Gelin adayı, biri 20.000 Swarovski kristaliyle süslenmiş, diğerinin yapımının 5.700 saat sürdüğü söylenen iki lehngas (uzun ipek gelinlik) ve Versace elbisesinin pembe bir versiyonunun da aralarında bulunduğu bir dizi özel yapım elbise giydi. aktris Blake Lively, 2022 Met Gala'da giydi.

Damatsa çoğunlukla Dolce & Gabbana ve yaklaşık 1,5 milyon dolar değerindeki Richard Mille kol saatini takıyordu. Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan'in şaşkınlıkla saatlerine baktığını gösteren görüntüler Hindistan'da viral oldu.

Haberler
Akash Ambani ve Anant Ambani, Akash'ın eşi Shloka Mehta Ambani ve müstakbel gelin Radhika Merchant ile birlikte

Hindistan hükümeti bir gecede şehrin küçük havaalanını uluslararası uçuşlara uygun hale getirdi ve yeni çalışanlar işe aldı; Evlilik, askeri ve Hava Kuvvetleri personelini ailenin hizmetine sunduğu için de eleştirilere maruz kaldı.

Konfeti yağmuru, havai fişek ve ışık gösterisiyle sona eren üç gün süren eğlencenin son gecesi, bundan sonra olacakların habercisi oldu.

Haziran ayında çift ve misafirleri yurtdışında kutlama yaptı. Aile, aralarında en iyi Bollywood yıldızlarının da bulunduğu konuklarla, İtalya'daki Tiren Denizi'nin muhteşem masmavi kıyılarında lüks bir Fransız Akdeniz gezisine çıktı.

Gece geç saatlerde yapılan mitingler için Roma, Portofino, Cenova ve Cannes'da durdular ve bunun yerel halkın şikayetlerine yol açtığı söyleniyor.

Bu kez şenliklerde 90'ların favorileri Backstreet Boys, şarkıcı Katy Perry ve İtalyan tenor Andrea Bocelli'nin performansları yer aldı.

Bu hafta ailenin Mumbai malikanesinde Justin Bieber'ın performansı da dahil olmak üzere yeni kutlamalar başladı.

Gelin ve arkadaşlarının sahne kenarında Bieber ile birlikte şarkı söylediği video 38 milyon kez izlendi.

Haberler
Yeni evliler şenliklerde zaman zaman birlikte poz verdi.

Kutlamaların ölçeği, ailenin neredeyse her şeyi karşılayabileceği mesajını veriyor. Ayrıca bu hafta sonu gerçek düğün töreninde ünlü şarkıcı Adele'nin sahneye çıkacağı söyleniyor. Aile ise bu söylenti karşısında sessizliğini koruyor.

Büyük düğünler Hindistan için yeni bir kavram değil: Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra dünyada düğün törenlerine en fazla harcama yapan ikinci ülke.

Uzmanlar, son yıllarda düğünlerin aşırıya kaçtığını ve statüyü simgelemeye çalıştıkça gerçeküstü hale geldiğini söylüyor.

2016 yılında ülkede bir düğünün maliyeti 74 milyon dolardı.

Ambani'nin diğer çocukları da düğün öncesi kutlamalarıyla manşetlere çıktı. 2018 yılında Isha Ambani'nin düğünü arifesinde Hillary Clinton ve John Kerry şenliklere katılmış, şenliklerde Beyoncé sahne almıştı.

Coldplay bir yıl sonra Akash Ambani'nin düğün arifesi kutlamalarında çaldı.

Haberler
Kutlamalara Bollywood'un popüler ismi Shah Rukh Khan katıldı.

Organizasyon firmasının sahibi Ashwini Arya, büyüklük açısından bu düğünün diğer tüm düğünlerin babası olduğunu söylüyor.

“Lojistik, teknoloji, tasarım ve muhteşemlik açısından sektörünün kutsal kitabıdır” diyor.

“En az iki yıllık hazırlıklardan, çok sayıda sevkiyattan, çeşitli ülkelerden alınan onay ve izinlerden ve ayrıca dünyanın en büyük şahsiyetlerinden bazıları için güvenlik ve ulaşım düzenleme lojistiğinden bahsediyoruz” diye ekliyor.

EPA
Kutlamalar sırasında aile, maddi imkanı olmayanlar için toplu nikah töreni düzenledi.

Ambaniler düğünün maliyetini açıklamadı ancak Arya bu rakamın şu ana kadar 132 ila 156 milyon dolar arasında olduğunu tahmin ediyor.

Rihanna'ya 7 milyon dolar ödendiği bildirildi.

Düğünün aynı zamanda Hint düğün endüstrisi için bir pazarlama fırsatı olduğuna inanılıyor.

Haberler
Düğün Mumbai'de öfke ve öfkeye yol açtı.

Haberler
Evlilik Bollywood ünlüleri için harika bir sahne sağlar.

Moda tasarımcısı Anand Bhushan, bunun tasarımcılar için Hint modasının, sanatının ve işçiliğinin daha ince yanlarını sergilemeleri için mükemmel bir fırsat olduğunu söylüyor.

Ancak ünlülerin etkinlik başına beş ila altı kıyafet değiştirmesinin bazen “biraz yorucu” olabileceğini de kabul ediyor.

Tharwani, düğünün “geleneği, modernliği ve benzersiz konukseverlik standartlarını birleştiren” çok etkinlikli, çok mekanlı kutlamalara örnek olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir