Husiler: İsrail'e giden gemiyi vurduk

Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri, televizyonda yaptığı konuşmada, Kızıldeniz'de İsrail'e giden Tutor adlı gemiyi hedef aldıklarını söyledi.

Geminin insansız hava araçları (İHA) ve balistik füzelerle vurulduğunu iddia eden Seri, saldırı sonrasında geminin ağır hasar gördüğünü ve batabileceğini söyledi.

Seri, İsrail limanlarına erişimin yasaklanması kararını ihlal ettiği için geminin füzeler ve İHA'lar tarafından vurulduğunu söyledi.

Kızıldeniz'deki durum

Yemen'de İran destekli Husiler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki olarak 31 Ekim 2023'ten bu yana İsrail şirketlerine bağlı olduğunu söyledikleri Yemen açıklarında ticari gemilere el koyuyor, bazılarına insansız hava araçları mürettebatıyla saldırıyor. füzeler.

Husilerin eylemlerinin ardından birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticaretinin güvenliğinin sağlanması gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te Husi güçlerine karşı bir grup ülkenin katılımıyla “Refah Muhafızı Operasyonu” adı verilen çok uluslu bir “deniz görev gücü” kurulduğunu duyurdu. tehlikede.

ABD ve İngiltere'nin Yemen'de kontrolleri altındaki bölgelere yönelik saldırılarının ardından Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacaklarını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir