İran'da cumhurbaşkanlığı seçimi için oy verme süresi sona erdi

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, yerel saatle 08.00'de başlayan ve 18.00'de bitmesi gerekirken 3 kez uzatılan oy verme süresinin 24.00'te sona erdiğini duyurdu.

İslami, oy verme merkezlerinin kapılarının gece yarısından itibaren kapatılacağını ve yalnızca içeride kalanların oy kullanmaya devam edeceğini söyledi.

İranlı yetkili, sandıkların açılacağını ve oy sayımının başlayacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy verme süresi önce saat 20.00'ye, ardından 22.00'ye, ardından gece yarısına kadar uzatılarak toplam 18 saat sürdü.

Seçimlere reformcu aday Mesut Pezeşkiyan, muhafazakar adaylar, Meclis Başkanı Muhammed Bakir Kalibaf, Yüksek Milli Güvenlik Kurulu eski Genel Sekreteri Said Jalili ve eski İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi katılıyor.

Muhafazakar adaylar Tahran Belediye Başkanı Ali Rıza Zakani ve Emir Hossein Qadizadehashimi, “muhafazakar kanadın birliğini sağlamak için” seçimlere birkaç saat kala adaylıklarını geri çekti.

Adayların ilk turda seçilebilmesi için oyların yüzde 50+1'ini alması gerekiyor.

İlk turda hiçbir aday %50+1'den fazla oy alamazsa en çok oyu alan 2 aday ikinci tura yükselecek ve 5 Temmuz'da yapılacak ikinci turun galibi 9. Cumhurbaşkanı olacak. . Ülkenin.

Seçim sonuçlarına ilişkin ilk verilerin gece yarısı açıklanması beklenirken, kesin sonuçlar yarın öğleden önce açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir