İşçinin sendika tazminatını ödemeyen işveren PilenPak'ın banka hesabına el konuldu – Son Dakika Siyasi Haber

Manisa'da ulusal ve uluslararası markalı paket cips ve çikolataların üretildiği PilenPak Ambalaj'da işçiler, 149 işçinin işten çıkarılmasına karşı sendikal mücadele kapsamında 15 gün önce greve çıktı. hukuk Basın-İş rehberi.

Fabrika önünde grev devam ederken işçiler; Bir yasal kazanç daha elde etti. İşten atılan işçiler işe dönmek için dava açtı. Basın-İş'in avukatı Mustafa Akı'nın verdiği bilgiye göre; Bu işçilerden 11'i sendikal nedenlerle işten atılmalarına rağmen sendikal ücret alamadı. İşveren, işçi sendikasının tazminat talebine karşı çıktı.

MAHKEME KARARINA RAĞMEN BİRLİĞİN TAZMİNATI ÖDENMEDİ

İzmir'deki iş mahkemeleri, işçilerin sendikalı oldukları için işten atılmasına karar verdi. Ancak mahkeme kararına rağmen işveren işçi sendikasına tazminat ödemedi. İşçiler daha sonra icra takibi başlattı. İşveren icra talebine karşı çıktı. Sendika tazminatı ödenmeyen 11 işçinin ayrı ayrı açtığı davalarda mahkemeler, işverenin itirazını haksız buldu. Mahkemeler ayrıca sendika tazminatı hakkını ödemeyen işverene yüzde 20 oranında ek tazminat cezası verdi.

Mahkemelerin her işçi için verdiği karar uyarınca işverenin banka hesabına el konuldu. Basın-İş Genel Başkanı Savaş Nigar, fabrika önünde grev yapan işçilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“GREVİN 14'ÜNCÜ GÜNÜNDEYİZ”

“Yaklaşık iki yıldır devam eden sendikal mücadelenin ardından geçtiğimiz hafta çağrılan grevin 14. günündeyiz. Bugün grevdeki arkadaşlarımızı ziyarete geldik; Avukatımız ve şube başkanımızla birlikte. Arkadaşlarımızdan süreçle ilgili bilgi aldık. Sendikamızın başlattığı grevle ilgili süreçte grevi ziyaret eden sivil toplum kuruluşlarının, siyasetçilerin ve komşu firmalardan arkadaşlarının ziyaretlerini anlattılar. Bu süreçte iç meslektaşlarımızın verdiği desteği de kendilerine aktardılar.

“İŞVERENİN HESAPLARINA EL KOYULDU”

Bu süreçteki en önemli gelişme ise bugün yaşandı. Sendikal nedenlerle iş akdi feshedilen 149 arkadaşımızın bir kısmının işe iadelerinin ardından sendikamız Basın-İş Hukuk Dairesi, maaş ödemesi yapmaması nedeniyle bugün itibarıyla işveren PilenPak'ın hesaplarına el koydu. işveren tarafından ödenecektir. Bunun sendikal mücadele içerisinde işveren PilenPak'ın uyguladığı baskılardan biri olduğunu düşünüyoruz. Bundan sonraki süreçte de üyelerimizle birlikte mücadelemizi kazanana kadar sürdüreceğiz. İşverenin ürettiği gıda ambalajlarının içerdiği gıdaların üretildiği işyerlerinde de örgütlüyüz, Türk-İş Konfederasyonumuza bağlı Tek Gıda İş Sendikamız örgütlüdür. Mücadelemiz devam edecek. Basın İş Sendikası olarak sendikal mücadeleyi eninde sonunda dostlarımızla birlikte kazanacağımıza olan inancımız tamdır. “Bu savaşı kazanacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir