“İsrail Ramallah yönetimine son vererek işgali yeniden dayatmaya çalışıyor”

Abbas, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde düzenlenen Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi toplantısında konuşuyordu.

İsrail'in hem Gazze Şeridi'nde hem de işgal altındaki Batı Şeria'daki saldırılarının Filistin davası için tehlike oluşturduğunu vurgulayan Abbas, İsrail'in, Filistin hükümeti adına toplanan vergilere el koyarak Filistin Ulusal Yönetimi'nin statüsünü zayıflatmayı amaçladığını söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas şunları söyledi: “Tel Aviv'in Filistin adına toplanan vergilere el koyma adımları, İsrail hükümetinin Filistin yönetimini sona erdirme, işgali yeniden dayatma ve Filistin halkının haklarını elinden alma yönündeki beyanlarıyla uyumludur.” Dedi.

İsrail Maliye Bakanı: Hayatımın misyonu bir Filistin devletinin kurulmasını engellemek

İsrail'in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, liderliğini yaptığı Dini Siyonizm Partisi'nin dünkü toplantısında İsrail'in Batı Şeria'daki işgalinin genişletilmesine ilişkin açıklama yaptı.

Batı Şeria'da “önce sahada, sonra yasal olarak egemenlik kuracaklarını” öne sürerek Filistin topraklarının gaspını savunan Smotrich, burada yasa dışı Yahudi yerleşimlerinin “yasallaştırılması” düşüncesinin de bulunduğunu söyledi.

Smotrich ayrıca “hayatının misyonunun bir Filistin devletinin kurulmasını önlemek olduğunu” belirtti.

İşgal altındaki Batı Şeria'da 451.000, Doğu Kudüs'te ise 230.000 civarında İsrailli, Filistin topraklarını gasp ediyor. Uluslararası hukuka göre Batı Şeria ve Doğu Kudüs'e yapılan bu saldırılar yasa dışı kabul ediliyor.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023'ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Filistinlilere yönelik gözaltılar, baskınlar ve saldırılarda artış yaşanıyor.

Bu dönemde İsrail güçlerinin ve işgal altındaki bölgede Filistin topraklarını gasp eden İsraillilerin saldırılarında 553 Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir