İsrail'de Gazze'de çatlak: Siyasi ve askeri kanatlar arasındaki farklılıklar derinleşiyor

Gazze'de devam eden çatışmanın yönetimi konusunda İsrail'in siyasi ve askeri kanatları arasındaki farklılıklar derinleşiyor.

REKLAM

İsrail'deki siyasi ve askeri kanatlar arasındaki fikir ayrılıkları giderek belirginleşirken, İsrail ordusunun baş sözcüsü Daniel Hagari'nin son açıklamaları, Hamas'ı yok etme hedefinin tartışmaya konu olduğu izlenimini yarattı.

Başbakan Binyamin Netanyahu, kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas grubunun askeri ve idari yetenekleri tamamen ortadan kaldırılıncaya kadar İsrail'in savaşı sürdüreceği konusunda ısrar ediyor. Ancak savaş dokuzuncu ayına girerken, net bir son veya savaş sonrası planın olmayışı nedeniyle ülke genelinde, özellikle siyasi çevrelerde huzursuzluk artıyor.

Çarşamba günü Kanal 13 televizyonuna konuşan Hagari, “Aslında Hamas'ı yok etmek insanların gözüne kum atmak demektir.”

“Hamas bir fikirdir, siyasi bir partidir. Bu fikir insanların kalplerinde derinlere kök salmıştır. Hamas'ı ortadan kaldırabileceğimizi düşünen varsa yanılıyor demektir” diye ekledi.

Netanyahu'nun ofisi, başbakan liderliğindeki ülkenin güvenlik kabinesinin “Hamas'ın askeri ve idari yeteneklerinin yok edilmesini savaşın hedeflerinden biri olarak tanımladığını” söyledi. İsrail ordusunun söz konusu hedefe ulaşma konusunda “kesinlikle kararlı” olduğu belirtildi.

Ordu hemen bir açıklama yayınlayarak Hagari'nin yorumlarını “bir ideoloji ve fikir olarak Hamas'ın yok edilmesi” olarak nitelendirdi ve açıklamaların “çok açık ve net” olduğunu söyledi.

Askeri açıklamada, “Diğer bir iddia da olayları bağlamının dışına çıkarmaktır” denildi.

Netanyahu'nun Ekim ayındaki Hamas saldırıları sonrasında kurduğu olağanüstü hal hükümetinin savaşın gidişatından duyduğu memnuniyetsizlik, Benny Gantz'ın istifasının ardından netleşti.

ABD Başkanı Joe Biden'ın bu ay açıkladığı öneri de dahil olmak üzere barış çabaları sonuçsuz kalırken, aylardır devam eden ateşkes görüşmeleri de sekteye uğradı.

Hükümette daha ılımlı bir siyasi figür olarak öne çıkan eski askeri lider Gantz, Haziran başında Netanyahu'nun savaş kabinesinden ayrıldı.

Hafta başında Netanyahu, yardım dağıtımını kolaylaştırmak amacıyla ordunun Gazze'ye giden ana yollardan birinde çatışmayı durdurma yönündeki “taktik duraklama” planını hedef alarak, “Bizim ordusu olan bir ülkemiz var, ordusu olan bir ülkemiz var,” dedi. ülke.”

Bir yardımcı, söz konusu planın Netanyahu'nun bilgisi dışında açıklandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir