İzmir Tabip Odası Başkanı Özyurt'tan “onaylanan randevu” uyarısı: Doktora şiddet artabilir – Son Dakika Sağlık Haberleri

İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhun Özyurt, Merkezi Tabip Randevu Sistemi'nde (MHRS) başlatılan onaylı adaylık talebini değerlendirdi.

Yeni onaylanmış randevu sistemi üzerinde çalıştıklarını belirten Özyurt, şunları söyledi: “Çok çalıştık. Yani çok hızlı yapılabilecek bir uygulama değil. Randevuyu bir gece önceden onaylamaması durumunda bir sonraki randevuya ertelenir. Kabul ettiği halde gelmezse 15 gün daha beklemesi gerekir.” “Randevuya gelemiyor. Ama acil durumlarda 'hastamın durumu ciddi, görülmesi gerekiyor' derse gidip görülebiliyor. Bu durumda bu sisteme gerek kalmayacak.” dedi.

MESLEK KURULLARININ GÖRÜŞLERİNE SAYGI GÖSTERİLMEDİ

Bakanlığın MHRS'de meslek kuruluşları, sendikalar ve doktorların görüşlerini dikkate almadan değişiklik yaptığını kaydeden Özyurt, şöyle konuştu: “Bu işin içinde tam olarak yer alan tabip birlikleri ve sağlık birliklerinin görüşleri dikkate alınmalıdır. Karar sırasında sadece kendilerinin değil, üniversitelerin ana tıp fakültelerinin, eğitim verenlerin de görüşünün alınması gerekiyor, çünkü onlar da işi yönetmeyi bilen, aynı yetkinliğe sahip kişilerdir. Sağlık Bakanlığı ne kadar işe yarayacak, ne kadar süreyle çalışmayacak ve ne gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir, “Ben bunu çok önemsiyorum ama hiç tereddüt etmeden sunuldu. Nasıl çalışacağını göreceğiz” dedi.

“DOKTORLAR İÇİN ZOR BİR SÜREÇ”

Yeni uygulamanın sağlıkta şiddeti artırabileceğine dikkat çeken Özyurt, şöyle konuştu: “Muhtemelen doktorlara yönelik şiddeti artıracak. Çünkü randevuyu onaylamadı ama ertesi gün muayeneye gitti. Sağlık Bakanlığı'nın bile böyle bir uygulaması var.” açıklama: “Çok acil bir durum varsa muayene olabilirsiniz. Bunun bekleyen hastalar üzerinde yarattığı stresi ve içeride hastalarla ilgilenmeye çalışan doktorların zor bir süreç olacağını düşünmek bile istemiyorum.” Sırasını bekleyen hastalar için de, içeride hastaları tedavi etmeye çalışan doktorlar için de bir plan ortaya koymak gelecekte daha iyi bir noktaya gelinmesine yol açabilir mi?

“HOŞ OLMAYAN BİR DURUM ORTAYA ÇIKABİLİR”

“Onaylı randevu” sisteminin hastanelerde çatışma ortamı yaratabileceğini belirten İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhun Özyurt, şunları söyledi: “Doktora şiddet hiç istemediğim bir şeydir ama biraz daha artabilir. Doktorlara şiddetin artması, hastaya sıkıntı yaşatması… Bazıları dışarıda sırasını bekliyor, isimlerini görünce içeri giriyorlar ama o insanlar “dün randevum var” diyorlar ve gitmiyorlar. onaylamıyorum.” “Çatışmalı bir atmosfer, hoş olmayan bir durum olabilir. Doktorlar bu şiddetten çok yoruldu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir