Kayseri'de çocuk istismarı iddiaları: Suriyelilerin işyerleri hedef alındı; Sığınmacı gözaltına alındı

Beş yaşındaki çocuğa taciz iddialarının ardından vatandaşlar sokaklara döküldü.

REKLAM

Suriyeli bir kız çocuğunun bir mülteci tarafından taciz edildiği iddialarının ardından Pazar akşamı Kayseri'de gerilim yükseldi ve halk sokaklara döküldü.

Olayla ilgili bir açıklama yapan Kayseri Valiliği, 5 yaşındaki çocuğa istismarda bulunduğu iddia edilen Suriyeli mültecinin tutuklandığını duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada, “30.06.2024 tarihinde İlimizin Danişmentgazi İlçesi'nde bir Suriye vatandaşının Suriyeli çocuğa yönelik taciz edici davranışı üzerine şahıs polis birimlerimiz tarafından gözaltına alınmış ve oğlumuz koruma altına alınmıştır. Birimlerimiz tarafından.”

Açıklamada ayrıca olayın “titizlikle takip edildiği” belirtildi.

Olaya muhalefet kanadından da tepki geldi.

Kayseri Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Aşkın Genç, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Genç, şunları söyledi: “Türkiye'nin acilen toplumsal barışı gözeten bir göç politikası geliştirmesi gerekiyor. Artık sadece konuşmanın değil harekete geçmenin zamanıdır dedi.

İktidardaki Cumhur İttifakı'nın ortaklarından Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) de açıklama geldi.

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir yaptığı açıklamada şunları söyledi

Özdemir, şunları söyledi: “Kayseri Valiliği'nin bu konuyla ilgili açıklamasının dikkate alınması ve vatandaşlarımızın huzurunu bozacak hiçbir provokasyona izin verilmemesi esastır. “MHP olarak Türkiye'nin huzur ve güvenliği için Suriyeli misafirlerimizin bir an önce onurlu bir şekilde ülkelerine dönmelerini sağlamayı bekliyoruz” diye konuştu.

Türkiye dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkedir.

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü'nün (BMMYK) verilerine göre Türkiye'de kayıtlı 3,6 milyon Suriyelinin yanı sıra diğer uyruklardan yaklaşık 320 bin mülteci bulunuyor.

Ülkedeki düzensiz göçmenlerin sayısına ilişkin net ve resmi bir veri bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir