Kilis'te hasat sabahın erken saatlerinde başlıyor ve gece geç saatlere kadar devam ediyor! Kilosu 10 TL… – Son Dakika Hayat Haberleri

Kilis çiftçileri yeni sezon hazırlıklarını sürdürürken, tahıl üreticileri de tarlalarına ektikleri buğday, arpa, mercimek gibi tarımın temel ürünleri olan ürünleri hasat ediyor. Kilis'in Pulateli, Musabeyli ve Elbeyli ilçelerinde bayram döneminde de verimli hasat devam ediyor. Bu tahılın veriminde önemli bir artış bekleniyor. Üreticiler, umdukları bereketli hasada ulaşmak için Kurban Bayramı'nda da yorulmadan çalışmaya devam ediyor.

Çiftçi Ümit Yaşar Şahan, Kurban Bayramı'nda yorulmadan çalıştıklarını söyledi. ''Bu sezon buğday hasadı Kurban Bayramı'na denk geldiğinden gece gündüz hasat yapmaya devam ediyoruz. Çiftçilerin mahsullerine zarar vermemek için çalışmalar sabah erken saatlerde başlayıp gece geç saatlere kadar devam ediyor.ve.

Çitçi Kemal Uğur, yoğun yağışlar nedeniyle verimliliğin arttığı çifte tatil yaşadığını söyledi. “Bu sezon yağışların bol olması nedeniyle verimliliğimiz çok iyi. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin açıkladığı 10 TL'lik fiyat biz çiftçilere düşük göründü. Ülke genelinde vatandaşlar tatildeyken biz üreticiler çalışmaya devam ediyoruz.Şu şekilde konuştu.

''150 BİN DEKARLIK ALANDA TOPLAMA DEVAM EDİYOR''

Kilis Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Güven Özdemir, 150 bin dekar alanda buğday ve arpa üretimi yapıldığını söyledi.Kurban Bayramı'nda herkes eğlenirken çiftçilerimiz de tarlalarda üretime devam ediyor. Çiftçimiz fiyat sıkıntısı çekiyor ama verim sorunu onları sevindirmeyi başardı. “Çiftçilerimizin beklediği fiyat 15 TL iken açıklanan fiyatların 10 TL olması üreticilerimizi şok etti.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir