Koleksiyonsuz satılıyor: Kilosu 400 TL! Hedef 4 ton verim… – Son Dakika Hayat Haberleri

Zonguldak'Ereğli mahallesinde kendine özgü aroması ve tadıyla dikkat çekiyor'Osmanlı çileği'Tarladan hasat edilmeden satılmaktadır. Kilosu 400 liradan satılan çileğin dağıtım taahhüdü sürüyor.

Karadeniz Ereğli'de kestane topraklarında yöresel kara çilek ile etkileşime girerek eşsiz bir çeşit olarak üretilen Osmanlı çileğinin yaygınlaştırılması için çalışmalar devam ediyor. Her yıl mayıs ayında hasat edilen çilekler, rengi ve kokusuyla tarlada alıcı buluyor.

Osmanlı Çileği Tanıtma ve Üreticiyi Koruma Derneği Başkanı Şaban Çetinkaya, kilosu 400 liradan satılan çileğe yurt dışından yoğun talep olduğunu anlattı. Kurum ve kuruluşların desteğiyle Üçköy'de 5 dönümlük arazi üzerine kurulan Osmanlı Çilek Fidesi Üretim Merkezi sayesinde üründe artış yaşandığını belirten Çetinkaya, bu yıl hedefin hasat olduğunu söyledi. 4 ton çilek. Çetinkaya, “Mayıs ayının ilk haftasındayız, önceki dönemlerde bu kadar olgunlaşmamıştı. Yaptığımız çalışmalar artık kendini göstermeye başlıyor. Bölgemizdeki üretim önceki yıllara göre en az iki kat arttı. Çevredeki üretim sayısı hızla artıyor. Burada kamuoyunu bilgilendirmek ve Osmanlı çileğinin daha iyi anlaşılması amacıyla yapılan çalışmalar bu konuda önemli etkenlerdir. Bunun üzerine insanlar yeniden Osmanlı çileği üretmeye başladı. Ereğli Kaymakamlığımız, çilek üreticilerine Osmanlı çileği konusunda kurslar açmaya başladı. Bu son derece önemli bir adımdır. Bu yıl Osmanlı çileğinin gelişmesini sağlayacak kararlar aldık. Aldığımız kararın ardından, mahalle halkına bağışlanmak üzere, küçük miktarlarda da olsa ürünün bir kısmını küçük paketler halinde bakkal ve marketlere dağıtmayı planlıyoruz. “Ereğli halkının artık Osmanlı çileğine yabancı kalmaması ve bu lezzetin kıymetini bilmesi gerekiyor.”Yorumlarına yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir