Konak Öğretmenevi'nin kapatılmasına sert tepki: “Birilerine kâr kapısı mı açmaya çalışıyorlar?” – Son dakika siyasi haberler

30 Ekim 2020 İzmir depremi sonrasında ağır hasar gören Konak öğretmeni Hasan Sağlam'ın evi yıkıldı.

Söz konusu öğretmenin evinin yeniden yapılması beklenirken Milli Eğitim Bakanlığı evin tamamen kapatılmasına karar verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda, “…Bakanlığımız Bütçesinden fon gönderilmesinin mümkün olmaması nedeniyle, kamu kaynaklarının israfının önlenmesi ve etkin kullanılması amacıyla İlgili (b)'de kayıtlı Kurumun izni ile kapatılması uygun görülmüştür. , ekonomik ve verimli.” Söylendi.

Hürriyet Eğitim Sen İzmir İl Başkanı Adnan Sarısayın, Konak Hasan Sağlam öğretmen evinin kapatılmasına, İzmir merkezde öğretmen evi kalmadığını söyleyerek tepki gösterdi.

“İZMİR MERKEZDE ÖĞRETMEN EVİ OLMAYAN TEK ŞEHİR”

Sarısayın, şunları söyledi: “İzmir merkezde tek bir öğretmen evi kalmadı. 50 bin öğretmenin, binlerce emekli öğretmenin çalıştığı İzmir merkezde öğretmen evi yok. En yakın öğretmen evi 70 kilometre Bayındır'da. Bir öğretmen hastasını buraya getirirse veya randevuya gelirse güvenlidir.” “Bir yerde kalmak istiyorsa öğretmen evinde kalıyor, İzmir'de ne yazık ki öğretmen evi yok, büyük şehirlerin merkezinde öğretmen evi yok Türkiye'nin üçüncü büyük şehrinin merkezinde ne yazık ki öğretmen evi yok, “dedi.

“ÖĞRETMENİN EVİNİ İHMAL ETMEYİN”

Sarısayın, Konak Hasan Sağlam Öğretmenevi'nin yeniden inşası planlanırken kapatıldığını söyledi. “1989 yılından 2021 yılına kadar İzmir'in göbeğinde ve merkezinde en kıymetli yerinde bulunan Konak Hasan Sağlam Öğretmenevi 32 yıldır öğretmenlerimize ve hizmet alanlarımıza hizmet vermektedir. 2021 yılında depreme dayanıklı hale getirilerek yenileneceğini söyleyerek yıkıldı. Yıkılırken İl Milli Eğitim Merkezi de yıkıldı: “Türkiye'nin en prestijli öğretmen evini yapacağız. Öğretmenlerimize 5 yıldızlı otel konforunda hizmet vereceğiz.” Maalesef öğretmen evinin kapatılması kararı bakanlığın 25 Haziran kararıyla alındı. Yani öğretmen evi projesi hazırdı ve teslim alındı. Dünya Bankası'ndan kredi Maalesef tasarruf tedbirleri nedeniyle öğretmen evini kapatma kararı verildi. Öğretmenler olarak öğretmenimizin evini korumak istiyoruz, vergi cezalarının kaldırılmasını istiyoruz “Öğretmen evine bakmayın” dedi.

“BU KARARIN DEĞERLENDİRİLMESİNİ İSTİYORUZ”

İzmir merkezde öğretmenlerin öğretmen evinden mahrum kaldığını belirten Sarısayın, şöyle konuştu:

“Burası öğretmenin günlük stres ve koşuşturmacadan uzaklaşabileceği bir hizmet alanıydı. Maalesef stres atabileceği, oyun oynayabileceği, dinlenebileceği, çay kahve içebileceği, arkadaşlarıyla buluşabileceği, toplantı toplantıları yapabileceği ve düğünü kutlayabileceği düğün salonları vardı. Oğlunun kızının nişanı ve düğünü elinden alındı. Toplantı salonları Sadece burası değil, Karşıyaka'daki öğretmenin evi de vardı, yıkıldı, Bornova'daki Bayraklı'daki öğretmen evi de vardı.

Şu anda İzmir'de öğretmenlere yönelik merkezi bir merkez bulunmamaktadır. En yakın öğretmen evi 70 kilometre uzaklıktaki Bayındır'dadır. Bu kabul edilemez. Buraya gelen insanlar güvende kalacak bir yer arıyorlar. Burası aynı zamanda öğretmen için de güvenli bir alandı. Bu alandan mahrum bırakıldılar. Bu kararın yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz. Bildiğimiz kadarıyla bu kıymetli arazi Eczacıbaşı ailesinin bağışıdır. Çünkü yan taraftaki Kestelli Şerife Eczacıbaşı Ortaokulu Eczacıbaşı ailesi tarafından bağışlandı ve buranın Eczacıbaşı ailesi tarafından bağışlanan arazi olduğunu biliyoruz. Eczacıbaşı ailesinin bu mülkü korumasını bekliyoruz. Eğitim amaçlı bağışladıklarını biliyoruz. Bu bağışları koruyacaklarını ve takip edeceklerini umuyoruz.”

“ÖĞRETMENİN İTİBARINI VE ÖĞRETMENİN EVİNİ KURTARMAYIN”

Sarısayın, “Öğretmenlere verilen hizmet israf olarak görülüyor” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçenlerde Sayın Bakanımız da talihsiz bir açıklama yaptı: 'Öğretmenler, dünyanın hiçbir yerinde bu kadar devlet destekli öğretmen yok'. Öğretmenleri, devlet destekli insanlar olarak görüyor. Ancak tasarruf edersek öğretmenler Türkiye'nin geleceğidir. Öğretmenlerin itibarını ve geleceğini, Türkiye'nin geleceğine kazandıracağız.” Teşekkür ederim. Öğretmeninizin itibarından tasarruf etmeyin, öğretmenin evinden tasarruf edin. Bunu yaparsanız vergi borçlarını silmek zorunda kalacağınız şirket patronlarından tasarruf etmiş olursunuz.

“BİRİSİNE ALANDA KAPISINI AÇMAYA ÇALIŞIYORLAR MI?”

“Bizim kaygımız şu; birilerine kazanç kapısı mı açmaya çalışıyorlar? Çünkü bu açıdan baktığımızda burası İzmir'in merkezinde, göbeğinde, manzarasıyla, konumuyla en değerli arsa olarak görülüyor. İzmir'in kalbi, acaba bu değerli topraklar kimseye geçim kaynağı olur mu diye açılıyor mu diye endişeleniyoruz.

Buranın akıbeti ne olacak merak ediyoruz. Buranın eğitim dışında herhangi bir amaçla kullanılmasını, satılmasını istemiyoruz. Öğretmenler olarak rahatlayabileceğimiz, stresimizi atabileceğimiz bir öğretmen evi istiyoruz. Buraya gelip burada buluşmak istiyoruz. Burasının arkadaşlarımızla birlikte evimiz olmasını istiyoruz. Burasının da öğretmenlerin ve eğitim sektöründeki herkesin piyasa koşullarından yararlanabileceği bir yer olmasını istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir