Korkutan “aşı karşıtı” açıklama: “Yakında hastalıkların yeniden canlanacağını göreceğiz” – Son Dakika Türkiye, Sağlık Haberleri

Türk Pediatri Derneği'nin “Çocuklar Masumdur” temasıyla düzenlediği, Türkiye'nin dört bir yanından doktorların ve uluslararası konuşmacıların katılımıyla düzenlenen 59. Türk Pediatri Kongresi, KKTC'de bir otelde başladı.

22-26 Mayıs tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek kongre kapsamında düzenlenen basın toplantısına Enstitü Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, yönetim kurulu üyeleri Prof. Dr. Fügen Çullu Çokuğraş, prof. Dr. Ömer Faruk Başer, Prof. Dr. Çiğdem Aktuğlu Zeybek, prof. Dr. Ertuğrul Kıykım, prof. Dr. Özgür Kasapçopur, Prof. Dr. Nur Canpolat, Prof. Dr. Cengiz Candan katıldı. Toplantıda çocuk beslenmesi, aşılar, Gazze'de yaşanan insanlık dramı, sosyal medyadan ürün önerileri, besin takviyelerinin kullanımı gibi birçok konuda açıklamalarda bulunuldu.

“ÖNLEM ALINMAZSA…”

Dünyadaki gelişmelerden en çok çocukların etkilendiğini vurgulayan ve Gazze'de yaşanan insanlık dramından bahseden Kurum Başkanı Prof. Gazze'deki büyük felaketi ve katliamı yakından izliyoruz, üzülüyoruz, isyanımızı duyurmak istiyoruz, maalesef çocukların beslenmesinde giderek daha fazla eksiklik görüyoruz. Aşı karşıtlığı ülkemiz için çok ciddi bir sorun. Türkiye'de artık göremediğimiz, Amerika'daki gibi doğru önlemler alınmazsa yakın zamanda tekrar karşılaşmak zorunda kalacağımız bazı hastalıklar var ve birçok ülkede aşı karşıtlığı giderek artıyor.

“KIZAMIK İÇİN KRİTİK BİR EŞİKTEYİZ”

Pandemi sürecinde ortaya çıkan aşı karşıtlığı, yalnızca pandemik aşıların uygulanmasını engellemekle kalmadı. Çocuklarımızın rutin aşılarını da engelledi. Pandemi öncesinde ülkemiz mükemmel bir aşılama programına sahip, çocukların yüzde 98'e varan oranda aşılandığı bir ülkeydi. Ama ne yazık ki bu oranlar düşmeye başladı. Kızamık aşısı için %95 kritik sınırdır. Bu oran 95'in altına düştüğü için geçen yıl ülkemizde ağır kızamık vakaları gördük. Korkarım ki işler böyle devam ederse bir süre sonra aşıyla önlenebilir diğer hastalıkların da yeniden ortaya çıktığını hepimiz göreceğiz. Türkiye artık çocuk felcinden arınmış bir ülke ve biz bu noktaya çok çabuk ulaşamadık. Kazandığımız avantajları kaybetmek üzereyiz gibi görünüyor. Son zamanlarda neler gördük; kızamık artmaya başladı. Şimdi önlem almazsanız çok daha artacaktır. Bazı ülkelerde şöyle bir şey var; Zorunlu hale gelmeli ve aşılanmamış çocukların okula gitmesine izin verilmeyen ülkeler var.

“HUKUKİ YÜKÜMLÜLÜK YAPILMASI GEREKİYOR”

Bu nedenle çocukların aşılarının doğru şekilde yapılması yasal zorunluluk haline getirilmelidir. En güncel; Aşıya karşı gerçekten bazı önlemler almamız gerekiyor. Bunlar yasal düzenlemeyle olabilecek şeyler. Depremde uzuvlarını kaybeden çocuklarımızın, en azından protez olarak yeniden kazanmalarına, psikolojik durumlarının iyileşmesine, fizik tedavi görmelerine ve eğitimlerine devam etmelerine yardımcı olmak için çalışıyoruz. Geçen Sağlık Bakanlığı 250 civarında çocuk olduğunu söylemişti, biz 140'a ulaştık. Çoğuna protez takılmıştı. Ne yazık ki hematolog, nefrolog, yoğun bakım uzmanı bulamayacaklar çünkü ne yazık ki tercih edilenler değiller. Şimdi sorunumuz şu gibi görünüyor; “Bu çok hızlı bir şekilde toplumun geneli için bir sorun haline gelecektir” dedi.

“AŞI OLDUĞUNUZ BİR HASTALIK NEDENİYLE ÇOCUĞUNUZU KAYBETMEK ÇOK ACI”

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Prof., ailelerin bilgi kaynağı olarak doğru noktaları görmesi gerektiğini söylüyor. Dr. Fügen Çullu Çokuğraş, “Sosyal medyada ne yazık ki çok ciddi yanlış bilgiler dolaşıyor. Hastaneye başvuran çocuklarda kilo ve boy açısından yetersiz beslenme oranları yüzde 11-16. Bu çocukları tespit edebilmemiz gerekiyor. Çocuk doktorlarının bunları tespit etmesi gerekiyor, bunun için de zamana ihtiyacımız var. İlk 5 yaştaki yetersiz beslenme, ilerleyen yaşlardaki birçok hastalık için de son derece önemli bir kriterdir. İmkanımız olsa birçok ülkede çocuklarda şeker kullanımına ilişkin bir çalışma yapmak isteriz. Maalesef ülkemizde çocuklar çok fazla renkli tatlı tüketiyor, özellikle çocuklar için bu gerçekten çok üzücü bir durum. Aşı yapılan bir şey çocuğunu kaybetmesine neden oluyor, “Herkesin kullanması gereken bir vitamin yok” dedi.

“YANLIŞ BESLENMEYİ TESPİT ETMEK ZOR”

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Prof., çocuklarda beslenme konusunda açıklamalarda bulundu. Ömer Faruk Başer, “Obezite ya da obezite olmasa bile çocuğun boyu ve kilosu iyi ama tükettiği tek şey karbonhidrat. İşin kötü yanı ise 'yanlış beslenme'yi tespit etmenin zor olması. Düşünün. Kalorisini ekmekten alan bir çocuğun boyu ve kilosu normaldir.' “Öyle gibi görünebilir ama gerçekte orada da bir düzensizlik var, bence asıl kural aileleri sosyal medyada tanışanlardan uzaklaştırmak” dedi.

“ÇOK ACİL ÖNLEMLER ALINMALI”

Çocukların aşılanma durumuna ilişkin verileri paylaşan Prof. Dr. Çiğdem Aktuğlu Zeybek, şunları söyledi: “Bunlar Türkiye'nin demografik ve sağlık araştırmalarından elde edilen veriler; Tam aşılı çocukların yüzde 2008'de yüzde 80,5'i, 2013'te yüzde 74,1'i, 2018'de yüzde 66,9'u, 2023'te ise henüz açıklanmadı. Bu oranın daha da düşmesi muhtemeldir. Buna karşı acil önlem almamız gerektiğini düşünüyorum. Aşı karşıtlığına artık tarama karşıtlığının da katıldığını düşünüyorum. Topuk kanı düşmanları; Kan alınmıyor ve alınmadığı için teşhisler gecikiyor. Bu çok ciddi sorunlara yol açacaktır” dedi.

“SOSYAL MEDYADA KONTROLSÜZ BİR YAYILIŞ VAR”

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Prof., doktorlar dışındaki kişilerin sosyal medya üzerinden tavsiye vermesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Dr. Ertuğrul Kıykım, şunları söyledi: “Sosyal medyada kontrolsüz bir yayılım var. Bunların %99'u doktor değil; diğer diğer insanlar. “Bunu iç, çocuğuna iyi gelir, sen almalısın, herkes alsın” diye bir tanım asla olamaz. Her çocuk benzersizdir. Geçenlerde “Her çocuk magnezyum kullanmalı” diye bir açıklama olduğunu gördüm ama öyle bir dünya yok. “Ben beslenme uzmanıyım” diyenler de var. “Ben kullandım, çok iyi” diyenler var. Bunların hiçbiri besin takviyesi olarak adlandırılsa da denetimsiz kullanılmamalıdır. Ülkemizde çok tehlikeli bir kelimedir; Bu arada bitkisel. İnanın bununla nasıl başa çıkacağımı bilmiyorum. 1 milyon takipçisi olanlar da var. Gerçekten işler tehlikeli bir hal alıyor. Maalesef dünyada da ülkemizde de durum böyle” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir