Macron'a soğuk duş! Fransa'da seçimlerin ilk sonuçları gelmeye başladı: Yarışa ben öncülük ediyorum

Fransa'da son 3 seçimde oylarını artırmaya devam eden aşırı sağ Ulusal Birlik (RN), Cumhurbaşkanı Emmanuel'in katıldığı 9 Haziran Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde yüzde 31,4 ile açık farkla birinci oldu. Macron, ilk turu 30 Haziran'da, ikinci turu ise 7 Temmuz'da olmak üzere erken seçim kararı alan Parlamentoyu feshetti.

AŞIRI SAĞ ÖNDE

Fransa'da erken genel seçimlerin ilk turunda çıkış anketlerine göre oylarını artıran aşırı sağ, yüzde 34 ile yarışın başında yer alıyor.

GÖSTERİLER DÜZENLENDİ

Ülkede aşırı sağın yükselişi birçok kentte protesto ve gösterilere yol açtı.

Fransa'nın merkez partilerinin çok sayıda üyesi aşırı sağa karşı işbirliği çağrısında bulunurken, Sosyalist Parti (PS), Esnek Olmayan Fransa (LFI), Yeşiller (EELV) ve sol kanat Fransız Komünist Partisi (PCF) işbirliği yapacaklarını açıkladı. birlikte hareket ederek Yeni Halk Cephesi adını verdiler. Göreve aday olmaya karar verdi

Aşırı sağcı RN, merkez sağ Cumhuriyetçi Parti'nin (LR) lideri Eric Ciotti ve bazı LR üyeleriyle ittifak kurarken, iktidardaki Rönesans partisi ve ortakları MoDem ve Ufuklar Partisi, Cumhuriyet için Hep Birlikte İttifakı'nı kurdu.

O İSTİFA ETMİYOR

Görev süresi Nisan 2027'de dolacak olan Başkan Macron, aşırı sağcı RN partisi Meclis'te çoğunluğu kazansa bile istifa etmeyeceğini duyurdu.

Kaynak: AABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
    '25 bin liranın altındaki maaşları kabul etmiyoruz' '25 bin liranın altındaki maaşları kabul etmiyoruz'
Deniz dibinde uyuyakaldı!  Son anda kurtulduDeniz dibinde uyuyakaldı! Son anda kurtuldu
İsrail uçağı Antalya'ya acil iniş yaptı!  İsrail medyasının suçlamalarına ilişkin Türkiye'den açıklamaİsrail uçağı Antalya'ya acil iniş yaptı! İsrail medyasının suçlamalarına ilişkin Türkiye'den açıklama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir