Meksika Devlet Başkanı Obrador'un Ekvador'un “büyükelçilik baskınına” tepkisi.

Ulusal Saray'da düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Obrador, 6 Nisan'daki büyükelçilik baskınına ilişkin bir açıklama yaptı.

Obrador, şunları söyledi: “Bu, hem ülkemizin egemenliğinin hem de uluslararası hukukun açık bir ihlalidir. Otoriter bir eylemdir. Pinochet (eski diktatör Şili Devlet Başkanı Augusto) bile buna cesaret edemedi.” dedi.

Meksika büyükelçiliğine baskın yapma kararının “korkunç bir tavsiye” olduğunu söyleyen Obrador, şöyle konuştu: “Bu kararı verenlerin son derece pervasız olduklarına inanıyorum. Bu kararı verenlerin içgüdüleri kötü. Asil ve kardeş insanları sevmiyorlar. Ekvador.” değerlendirmesini yaptı.

Obrador, Ekvador Devlet Başkanı Daniel Noboa'nın büyükelçilik baskını emrini vererek ülkesini ve halkını küresel bir çıkmazda bıraktığını söyledi.

Ekvador hükümetini sert sözlerle eleştiren Obrador, şunları söyledi: “Hükümetler yeterli kapasiteye sahip olmadığında ve halk desteğine sahip olmadığında bu tür diziler yapmaya çalışıyorlar ve onlara siyaset başka bir şey gibi geliyor.” dedi.


Ne oldu?

Ekvador polisi, eski Ekvador başkan yardımcısı Jorge Glas'ı tutuklamak için Aralık 2022'den beri bulunduğu Kito'daki Meksika büyükelçiliğine baskın düzenledi.

Büyükelçiliğin siyasi işler sorumlusu Roberto Canseco gazetecilere, Ekvador polisinin zorla içeri girip personele saldırdığını söyledi.

Meksika Devlet Başkanı Obrador, Dışişleri Bakanı'na hukuki yollara başvurma talimatı verdiğini kaydederek, “Bu, uluslararası hukukun ve Meksika'nın egemenliğinin açık bir ihlalidir. Ekvador hükümetiyle diplomatik ilişkilerin derhal askıya alınması yönünde talimat verdim” dedi. Şu ifadeleri kullandı:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir