Mesut Pezeşkiyan'a mesaj: Protestolara destek veren avukat tutuklandı! – Son dakika dünya haberleri

Zorunlu başörtüsünü gerektiği gibi takmadığı iddiasıyla polis tarafından gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin gözaltındayken öldürülmesinin ardından 2022'de protestolar patlak vermişti. Amini'nin ölümü, İran'ın kırk yıllık İslami teokrasisini devirme çağrılarına dönüşen kitlesel protestolara yol açtı.

İran'ın devlet haber ajansı Mizan Pazar günü avukat Mohsen Borhani'nin mahkum edildiğini duyurdu ancak dava veya hapis cezası hakkında herhangi bir ayrıntı vermedi.

Aynı zamanda bir üniversite profesörü olan Borhani, İslam Cumhuriyeti'ni sarsan ve 500'den fazla kişinin ölümüne ve 22.000'den fazla kişinin gözaltına alınmasına neden olan 2022 gösterileri sırasında İran hükümetine yönelik eleştirel görüşleri nedeniyle sosyal medyada popüler olmuştu.

Birleşmiş Milletler müfettişleri, tutuklu avukat Borhani tarafından savunulan Amini'nin gözaltı sırasında maruz kaldığı fiziksel şiddet nedeniyle ölümünden İran'ın sorumlu olduğunu söyledi.

Tutuklama, reformcu Cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan'ın ülkenin lideri seçilmesinin ertesi günü meydana geldi.

Pezeshkian, İslam Cumhuriyeti'ni çökerten yıllarca süren yaptırımlar ve protestoların ardından, ülkede zorunlu peçe yasasının uygulanmasını kolaylaştırma ve Batı ile iletişim kanallarını açma sözü verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir