Mısır basını: Hamas ile İsrail arasındaki müzakerelerde büyük ilerleme

Kahire el-İkhbariyya kanalının, ismi açıklanmayan üst düzey bir Mısırlı yetkili tarafından aktarılan haberine göre, Gazze'deki krizin çözümüne ilişkin görüş ayrılıkları, Kahire'de Pazar gününden bu yana devam eden müzakere turunda büyük ölçüde çözüme kavuşturuldu.

İsrail basını Kahire görüşmelerine ilişkin çelişkili haberlere yer verdi.

Ynet haber sitesinin müzakerelere ilişkin yetkili bir kaynaktan aktardığı haberde, “Hamas'ın büyük tavizler vermesinin beklendiği ve ABD'nin çözüme ulaşmak için güçlü baskı uygulayacağı” belirtildi.

İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberine göre İsrailli yetkililer, müzakerelerde ilerleme kaydedildiği yönündeki haberler hakkında yorum yapmayı reddetti.

Edinilen bilgiye göre, müzakerelerde ilerleme sağlanıp sağlanmadığı ancak önümüzdeki birkaç gün içinde belli olacak.

Hamas, müzakerelerde ilerleme kaydedildiği yönündeki haberlere ilişkin henüz bir açıklama yapmadı. Ancak Hamas daha önce de ateşkes ve esir değişimi anlaşması için öncelikle “savaşı durdurmak, İsrail'i Gazze'den çekmek, yerinden edilmiş insanları evlerine döndürmek ve yardım girişini kolaylaştırmak” gerektiğini defalarca belirtmişti.

6 Nisan'da Mısır basınında yer alan haberlerde, Gazze'de ateşkes ve esir değişimine ilişkin müzakerelerin 7 Nisan'da Mısır'ın başkenti Kahire'de yeniden başlayacağı belirtildi.


Ateşkes ve esir değişimi için Hamas ile İsrail arasında dolaylı müzakere

Mossad Direktörü David Barnea liderliğindeki İsrail heyeti, tutukluların serbest bırakılmasına ilişkin yeni tur müzakereler için 19 Mart'ta Katar'ın başkenti Doha'ya gitti.

İsrail basını, Mossad yöneticisi başkanlığındaki heyetin Doha'ya gelmesiyle birlikte Hamas ile Tel Aviv arasında tutuklu değişimine ilişkin görüşmelerin resmen başladığını duyurdu.

İsrail heyetinde Shin-Bet İç Güvenlik Ajansı (Shabak) yöneticisi Ronen Bar ve İsrail ordusunun kaçırılanlar ve kayıplar dosyasının başında bulunan Nitzan Alon'un da yer aldığı iddia edildi.

Haaretz gazetesi, İsrail'in Gazze'de Hamas lideri Yahya Sinvar ile ateşkes ve esir değişimi görüşmelerini arabulucu olmadan doğrudan yürüteceğini belirtmişti.

İsrail televizyonu Kanal 12'de müzakerelerin yaklaşık iki hafta sürebileceği kaydedildi. İsrail basını, Tel Aviv heyetine başkanlık eden Mossad şefi Barnea'nın aynı gün ülkesine döneceğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir