Mucize besin kakao – Son Dakika Cumhuriyet Pazar Haberleri

Bu hafta ilginç bir konuya değineceğim. Konumuz kakao! Ama çikolatadan bahsetmiyorum biliyorsun. Size anlatmak istediğim, doğada yetişen ham kakaonun beynimize, vücudumuza, ruh halimize ve insan ilişkilerimize olan faydalarıdır.

Ham kakaonun temel fiziksel faydası, enerjiyi ve konsantrasyonu artırma yeteneğidir. Kakao, bilişsel işlevi ve beyin aktivitesini iyileştirdiği gösterilen bir bileşik olan teobromin ve teofilin içerir. Ham kakao tüketmek kan basıncını düşürür, zihinsel fonksiyonları iyileştirir, sindirimi kolaylaştırır, kan dolaşımını ve solunum yollarını iyileştirir. Kakao ayrıca potasyum, magnezyum, kalsiyum, bakır ve çinko içeren mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Antibakteriyel içeriği ve bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri dişleriniz ve cildiniz için çok faydalı olabilir. Ayrıca vücudu serbest radikallerden korumaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar açısından da zengindir. Kakao sizi genç ve dinç tutar.

Kakaonun sırrı polifenoller açısından oldukça zengin olmasıdır. Ancak ham kakaonun çikolataya veya başka bir ürüne işlenmesi, polifenol içeriğini önemli ölçüde azaltır. Dolayısıyla burada bahsettiğim tüm faydalar marketlerde bulunan çikolata ürünlerinden değil ham kakaodan elde edilebilir.

“Törensel” olarak adlandırılan ham kakaonun, içilen acının (biraz bal veya doğal tatlandırıcılarla tatlandırabilirsiniz) yaratıcılığa, ilhama, insanlarla bağlantıya ve eyleme katkıda bulunduğuna inanılıyor. Bu nedenle Güney Amerika'nın Amazon kabilelerinde binlerce yıldır “kakao ana” anlamına gelen “mama kakao” adı verilmiş ve törenlerde sıklıkla kullanılmıştır. Kakao, sakinliği, memnuniyeti ve genel psikolojik durumu iyileştirerek kişinin ruh hali ve depresyon belirtileri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bunun nedeni, kakao tüketildikten sonra beyinde yüksek düzeyde serotonin ve dopamin hormonlarının salgılanmasıdır. Bir tür meditasyon aracıdır.

TÖREN İÇKİ

Törensel kakao tüketimi genellikle bir toplulukla yapılır ve bir bağlantı duygusu yaratır. Bu güçlü bir deneyim olabilir çünkü yüksek miktardaki serotonin hormonu sayesinde başkalarıyla derin ve anlamlı bir düzeyde bağlantı kurmamıza olanak tanır. Aidiyet ve bağlılık duygusunu geliştirir. Kakaonun tüketildiği etkinliklere genellikle müzik, dans, çeşitli farkındalık uygulamaları veya meditasyonlar eşlik ediyor.

Elbette bu, kakaoyu gruplar halinde içmemiz gerektiği anlamına gelmiyor. Tüm etkilerini kendimiz kullanarak kendi küçük törenlerimizi yaratabiliriz. Sabahları kahve yerine bir fincan ham kakao içmek zamanla hayatınızın gidişatını değiştirebilir. Çünkü düzenli kullananlara göre ham kakaonun bizi duyularımıza döndürdüğü, fiziksel aktivite öncesi enerji verdiği, karmaşık duygularımızı dengelediği, sinir sistemimizi düzenlediği, kalbimizi açtığı, hislerimizi artırdığı gibi yorumlar bulunmaktadır. Sevgi ve hayatın zorluklarına karşı hoşgörü. Bu mucize bitki kakao ile ilgili deneyimlerinizi sosyal medya hesaplarımdan her zaman bana yazabilirsiniz.

Bitirmeden önce küçük bir uyarı: Tıpkı kahve gibi uyarıcı etkisi olduğundan gün içerisinde bol miktarda ham kakao içmenizi tavsiye ederim. Tariflere internetten bakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir